ŠTĚPÁNEK, Václav. Osidla etnofiletismu: Srbská pravoslavná církev v zajetí kosovského mýtu. Studia historica brunensia. Brno: Masarykova univerzita, 2007, roč. 53/2006, č. 1, s. 117–132. ISSN 0231-7710.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Osidla etnofiletismu: Srbská pravoslavná církev v zajetí kosovského mýtu
Název anglicky In the Toils of Ethnophiletism: Serbian Orthodox Churche in the Captivity of the Kosovo Myth
Autoři ŠTĚPÁNEK, Václav (203 Česká republika, garant).
Vydání Studia historica brunensia, Brno, Masarykova univerzita, 2007, 0231-7710.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/07:00023813
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky Serbian Orthodox Church ;The Kosovo Myth;clericalization;ethnophiletism;Greater Serbia;
Štítky clericalization, ethnophiletism, Greater Serbia, Serbian Orthodox Church, The Kosovo Myth
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Václav Štěpánek, Ph.D., učo 17453. Změněno: 16. 3. 2010 22:20.
Anotace
Studie se zabývá expresí srbského nacionalismu, v němž sehrála svou teologií mučednictví, podporovanou tzv., kosovským mýtem, výraznou roli také Srbská pravoslavná církev.Po pádu komunistické ideologie Srbská pravoslavná církev věnovala úsilí rehabilitaci svého mocenského postavení ve společnosti. Snaha SPC o ovlivňování politických rozhodnutí mocenských orgánů je spojena se stále se zhoršující situací na Kosovu. Církev přitom začala budit i tzv. kosovský mýtus, který sehrál významnou roli pro národní uvědomování srbského etnika během staletí turecké nadvlády. Součástí kosovského mýtu je i teologie utrpení a mučednictví, přenášená církví na celý srbský národ, jenž je tak veden k pocitům vlastní výlučnosti a Božího vyvolení. Kosovský mýtus, reinterpretovaný pravoslavnými teology na současné události, se stal, jako důmyslná politická propaganda, také součástí projevů politiků. Zapojení teologů do nacionalistické propagandy dávalo politickým argumentům zdání nadčasovosti a mělo proto větší váhu než samotné projevy politických propagandistů. Odpovědnost části srbské církevní elity za vznik a šíření resentimentního nacionalismu v Srbsku je proto nezpochybnitelná. Studie končí konstatováním, že kosovský mýtus byl v dobách srbského národního obrození v průběhu 19. století nezbytný jako jistá fáze v rozvoji národního myšlení, jako stav ducha konce 20. století však byl mimořádně zhoubný, s tím, že takový způsob myšlení a jednání, mohl přivést, řečeno slovy mýtu, pouze k novému Kosovu, které tentokráte neznamenalo jen ztrátu svaté srbské země, ale především intelektuální a etickou porážku.
Anotace anglicky
This article discusses about some important aspects of national and political engagement of Serbian Orthodox Church during the modern history. The Kosovo Myth, which the Church cultivates since the Battle of Kosovo in 1389, shields a feeling of a historical martyrdom and suffering, which was theologically transmitted on the whole Serbian nation. Thus an axiom about Serbs as a heavenly nation was created and it still prevents a possibility of a general acceptance of a part of the guilt for the bloody disintegration of Yugoslavia. An opinion that the Church has historically been and still remains a vehicle and a pillar of the Serbian national being, misleads the SPC to ethnophiletism and a part of its high hierarchy to the support of the idea of the so-called Greater Serbia. Tendencies to shift the Church to the role of a decisive political force have intensified since the year 2000.
Návaznosti
MSM0021622426, záměrNázev: Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
VytisknoutZobrazeno: 8. 6. 2024 09:13