KOBETIČOVÁ, Klára, Jakub HOFMAN a Ivan HOLOUBEK. Testy únikového chování s půdními bezobratlými. In Zoologické dny České Budějovice 2008: Sborník abstraktů z konference 14.-15.února 2008. 2008. ISBN 978-80-87189-00-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Testy únikového chování s půdními bezobratlými
Název česky Testy únikového chování s půdními bezobratlými
Název anglicky Avoidance tests with soil invertebrates
Autoři KOBETIČOVÁ, Klára (203 Česká republika, garant), Jakub HOFMAN (203 Česká republika) a Ivan HOLOUBEK (203 Česká republika).
Vydání Zoologické dny České Budějovice 2008: Sborník abstraktů z konference 14.-15.února 2008, 2008.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10511 Environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/08:00025797
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-87189-00-9
Klíčová slova anglicky testy únikového chování - roupice - půda
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jakub Hofman, Ph.D., učo 22745. Změněno: 24. 2. 2010 22:43.
Anotace
Půdní bezobratlí se vyskytují v půdách po celém světě. Podílejí se na rozkladu organických látek, procesech humifikace, transportu minerálních částic a koloběhu živin v půdě. Zástupci hlavních skupin (žížaly, roupice, hlístice, chvostoskoci, korýši, atd.) jsou dostatečně citliví vůči působení environmentálních polutantů a stresujícím podmínkám půdního prostředí (změny vlhkosti, salinity, pH půdy, nedostatek potravy). Bývají proto využíváni jako modelové organismy v testech toxicity, ve kterých je sledováno přežívání dospělců a schopnost rozmnožovat se. Tyto testy ovšem trvají až několik týdnů. Jejich vhodným doplňkem proto může být rychlejší, pouze dvoudenní test únikového chování. Tato screeningová metoda je přitom založena na předpokladu, že organismy disponují chemoreceptory citlivými právě k nevhodným půdním vlastnostem anebo kontaminaci. Jsou proto schopné unikat z více do méně stresujícího prostředí nebo se mu zcela vyhýbat. V tomto testu je tak vyhodnocován počet organismů v testované půdě oproti půdě kontrolní (např. přírodní půda z pozaďové lokality, půda umělá). Test únikového chování je navíc možné využívat nejen při ekotoxikologickém výzkumu (hodnocení potenciálního znečištění půd, vliv konkrétní chemikálie na půdní organismy) ale také v ekologických studiích (preference/výskyt/absence organismů v půdách z různých lokalit). V rámci experimentální práce byl na pracovišti autorů úspěšně zaveden test únikového chování s roupicemi druhu Enchytraeus albidus, Enchytraeus crypticus a ověřena použitelnost tohoto testu v různých typech studií, zaměřujících se na vliv fyzikálně-chemických vlastností půd (umělá půda versus půdy přírodní) a kontaminace kontrolní přírodní půdy (pesticid Karbendazim) na únikové chování roupic. Výsledky naznačují větší míru únikového chování u druhu E. albidus než u druhu E. crypticus a větší preferenci přírodních půd před půdou umělou. V případě Karbendazimu se únikové chování roupic zvyšovalo s narůstající koncentrací pesticidu v půdě (EC50 = 7,63 mg/kg). Test únikového chování byl dále použit při testování směsí tuhých odpadů (popílek, dřevní štěpka, kontaminovaná půda). Dráždivý účinek odpadních směsí na roupice se zvyšoval v tomto pořadí: půda < dřevní štěpka < popílek.
Anotace anglicky
Soil invertebrates occur world-wide. They participate on humus decomposition, transport of mineral particles and nutriet cycle in soil. The representants of main groups (earthworms, enchytraeids, nematodes, springtails, isopods, etc.) are sufficiently sensitive to environmental pollutants and stress conditions of soil compartment (changes in soil humidity, salinity, pH, lack of food). From these reasons, they are used as model organisms in some ecotoxicological tests interested in adult surviving and reproduction. However, these tests last several weeks. Faster, two-days, avoidance test could be so their suitable supplement. This screening method is based on pressumption that organisms dispose the receptors sensitive to stress. They are so able to avoid or escape a contaminated substrate. The number of individuals in tested substrate versus control soil (natural soil, artificial soil) is analysed in its. Avoidance test could be in addition used in ecotoxicological research (potential contamination, effects of individual polutants) as well as in ecological studies (preference/occurence/absence organisms at various localities). The avoidance test with two enchytraeid species (E.albidus, E. crypticus) was optimalised at the workplace of authors and avoidance test was verified in various types of studies interested in physical-chemical soil properties (artificial soil x natural soils) and contamination (pesticide carbendazim). The results indicated higher avoid reaction for E.albidus than E.crypticus and higher preference of natural soils in opposition to artificial soil. The escape reaction of enchytraeids increased with increasing concentration of carbendazim in soil (EC50 = 7.63 mg/kg). The avoidance test was also used in an experiment with solid wastes (ash, contaminated wood and soil). The irritant effect of waste mixtures was increased from soil to ash.
Návaznosti
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
VytisknoutZobrazeno: 23. 7. 2024 17:32