J 2008

The educational process on the elementary school and its possibility for the outdoor education

KORVAS, Pavel

Základní údaje

Originální název

The educational process on the elementary school and its possibility for the outdoor education

Název česky

Edukační proces na základní škole a některé jeho možnosti pro výchovu aktivit v přírodě.

Autoři

KORVAS, Pavel (203 Česká republika, garant)

Vydání

Journal of Outdoor Activities, UJEP Ústí n.L. UJEP Ústí n.L. 2008, 1802-3908

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14510/08:00033359

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

Klíčová slova anglicky

education outdoor activity school physical education

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 4. 3. 2009 10:45, doc. PaedDr. Pavel Korvas, CSc.

Anotace

V originále

Educational process at outdoor activities depends primarily on specific impulses which are realized in this environment. In the school environment at Elementary School there is relatively small space for these activities. General impulse may be used within interdisciplinary teaching of various educational areas by help of the integrated topic learning. This tendency is recommended by the new Framework educational program for the Elementary School, where two curricula - subject and integrated are recommended. The basic problem for using the Integrated curriculum at the Elementary School is readiness of the teachers for this kind of teaching. The most suitable way how to expand the Integrated topic learning into School education plan is its inclusion into the education in subject didactics at respective Faculties. In the common educational programme of the Department of Geography (PdF) and The Department of Sport activities (FSpS) we provide students with knowledge and experience within this area of instruction. Educational process starts with basic course at the basic field practice in the Outdoor faculty institution and continues thorough didactic lesson and it is finished with optional geographical field practice (domestic, foreign) with the inclusion of the Integrated topic instruction. During this field practice we realized the geography instruction by help of sport activities such as walking, hiking, cycling or water tourism. The aim of this paper is to explain and describe the programme of domestic geography field practice which is realized with active movement (cycling). The main aim of the programme of this field work is visiting basic geographical reality. The active movement (riding a bike) among planned localities is fulfilled with practice and improvement of orienteering abilities, gaining new experience of group leadership, consolidation fundamental knowledge about traffic education. Complementarily we incorporate informative lessons on the elementary level about special components of cycling. From the area of cycling it is about understanding of the whole width of technical problems, arrangements of the whole needs for good realization of the school outdoor event and to obtain fundamental manual skills of the bike repair. From area of general skills for tourism we practise the putting up tents and we provide some information about connected experience and skills.

Česky

Výchova k aktivitám v přírodě je především záležitostí specifických podnětů, které jsou realizovány v tomto, venkovním prostředí. Ve školním prostředí na ZŠ v rámci jednotlivých předmětů je poměrně malý prostor pro tyto aktivity a specifické podněty. Můžeme využívat i všeobecnější podněty , které se nám ve zvýšené míře nabízejí v rámci interdisciplinárních vazeb mezi předměty různých vzdělávacích oblastí formou integrované tématické výuky. Tento trend podporuje i nový Rámcový vzdělávací program, kde je kromě kurikula předmětového pojmenováno i integrované. Základní problém pro využívání integrovaného kurikula na ZŠ je dobrá připravenost učitelů pro tento typ výuky. Nejvýhodnější cesta pro rozšíření integrované výuky do školních výukových plánů je její zařazení do vzdělávání v rámci oborových didaktik jednotlivých předmětů již na pedagogicky zaměřených fakultách. Ve společném programu katedry geografie PdF a katedry sportovních aktivit FSpS Masarykovy univerzity se dostává studentům učitelství geografie základních poznatků a zkušeností z této oblasti výuky. Edukační proces tímto směrem začíná základním kurzem v terénním pracovišti, pokračuje didaktickým seminářem a zakončuje se volitelnou možností absolvovat tuzemskou nebo zahraniční terénní praxi se zaměstnáními vedenými formou integrované výuky. Na těchto terénních praxích je prováděna výuka geografie s aktivními pohybovými formami jako jsou pěší turistika, cykloturistika nebo vodní turistika. V uvedeném příspěvku je popsán program tuzemské geografické praxe realizované formou cykloturistiky, který je složen ze zaměstnání založených na potřebách návštěvy regionálních geografických reálií. Aktivní pohyb na kole mezi naplánovanými lokalitami je vyplněn nácvikem a zdokonalováním orientačních dovedností v terénu na naplánované trase, získáváním zkušeností z vedení skupiny v terénu, upevňování základních vědomostí z dopravní výchovy. Doplňkově jsou zařazena témata zajišťující základní úroveň informací pro učitele o obsahu odborně-technické složky cykloturistiky. Z oblasti cykloturistiky se jedná o pochopení a šíře odborně-technické složky, zajištění všech jejího potřeb pro zdárné provedení školní akce podobného charakteru a získání základních manuálních dovedností při opravě kola. Z obecných dovedností potřebných pro turistiku se jedná především o stavbu stanů a návazných zkušeností a dovedností.

Návaznosti

FRVS/1030/2008, interní kód MU
Název: Multimediální učebnice pro terénní výuku
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Multimediální učebnice pro terénní výuku, F - Inovace studijních programů