KOSINA, Marcel a Ivo SEDLACEK. Nickamínek a jeho kultivovatelná bakteriální složka. In Tomáskovy dny, XVII konference mladých mikrobiologů. 2008.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Nickamínek a jeho kultivovatelná bakteriální složka
Název anglicky The moonmilk and its culturable bacterial compound
Autoři KOSINA, Marcel (203 Česká republika, garant) a Ivo SEDLACEK (203 Česká republika).
Vydání Tomáskovy dny, XVII konference mladých mikrobiologů, 2008.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/08:00026060
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky moonmilk; pseudomonas; speleothems; cave microbiology; geomicrobiology
Štítky cave microbiology, geomicrobiology, moonmilk, Pseudomonas, Speleothems
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Ivo Sedláček, CSc., učo 866. Změněno: 31. 3. 2010 10:21.
Anotace
Mikrobiální osídlení sekundárních jeskynních výplní, tzv. speleotém a jeho vliv na tyto útvary se těší stále větší pozornosti geomikrobiologů. Příkladem může být tzv. nickamínek, který se v jeskyních místy vyskytuje. Nickamínek je převážně tvořen karbonátovými minerály. Cílem naší studie bylo potvrdit přítomnost mikroorganizmů kultivační metodou a izolované kultury dále charakterizovat. Vzorky nickamínku pocházely ze 4 jeskyní Moravského krasu: jeskyně Horní v Chobotu, Císařská jeskyně, Kateřinská jeskyně a jeskyně Suchožlebská zazděná. Izolované kmeny byly charakterizovány nejen pomocí základních biochemických a fyziologických testů, ale i metodou analýzy celkových buněčných proteinů pomocí SDS-PAGE a ribotypizací. Celkem bylo izolováno 69 převážně psychrotrofních kmenů. Tyto kultury s výjimkou jedné (grampozitivní pleomorfní tyčka) byly určeny jako gramnegativní nefermentující tyčky, dominantní složkou studovaného materiálu jsou fluorescentní zástupci rodu Pseudomonas.
Anotace anglicky
Microbial habitation in secondary cave fills, so called speleothems and its influence on these formations is becoming the limelight for many geomicrobiologists these days. Example of this is moonmilk which is not so often in the caves. Generally, the moonmilk is usually formed by carbonate minerals. The aim of our study was to prove the presence of microorganisms by cultivation and finally to characterize isolated strains, too. The moonmilk was sampled in 4 caves of the Moravian Karst: Horní v Chobotu, Císařská, Kateřinská and Suchožlebská zazděná. Isolated strains were characterized not only by key biochemical and physiological tests but also by whole-cell protein analysis by SDS-PAGE and ribotyping. Altogether 69 mainly psychrotrophic strains were isolated. All of the cultures except one (gram-positive pleomorphic rod) were gram-negative non-fermenting rods, fluorescent pseudomonads were the dominant group among isolated strains.
Návaznosti
MSM0021622416, záměrNázev: Diverzita biotických společenstev a populací: kauzální analýza variability v prostoru a čase
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Diverzita biotických společenstev: kauzální analýza variability v prostoru a čase
VytisknoutZobrazeno: 22. 8. 2024 10:13