2007
Maternal Smoking Influences Health and Development of a Child
HRUBÁ, Drahoslava a Lubomír KUKLAZákladní údaje
Originální název
Maternal Smoking Influences Health and Development of a Child
Název česky
Kouření matky ovlivňuje zdraví a vývoj dítěte
Autoři
HRUBÁ, Drahoslava (203 Česká republika) a Lubomír KUKLA (203 Česká republika, garant)
Editor: Calvin B. Fong.
Editor: Calvin B. Fong.
Vydání
New York, Smoking and Health Research Frontiers, od s. 97-118, 22 s. 2007
Nakladatel
Nova Science Publishers
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
30209 Paediatrics
Stát vydavatele
Spojené státy
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/07:00019236
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
ISBN
1-60021-480-0
Klíčová slova anglicky
ETS-passive smoking; maternal smoking; ELSPAC; fetal growth retardation; respiratory diseases; conduct disorders; allergy; breast feeding
Štítky
Změněno: 23. 6. 2009 08:34, doc. MUDr. Lubomír Kukla, CSc.
V originále
The influence of passive smoking on human health has been studied for several decades. Currently a wide range of damaging effects due to chronical involuntary exposure of nosmokers to secondhand smoke is commonly accepted. Infants and children are the most vulnerable target population. A specific interest is focused on the antenatal exposure of fetuses. As smoking is associated with many other social, behavioral and habitual factors, the national studies involving different populations are needed for better understanding of the passive smoking and health problem. The Czech cohort of ELSPAC confirms the previously published results: -antenatal exposure to cigarette smoke is associated with fetal growth retardation -maternal smoking during pregnancy and after delivery is associated with shorter period of breast feeding -postnatal exposure to maternal smoking is associated with significantly increased incidence of infants respiratory diseases -the disadvantageous antenatal developmental conditions manifested in the low birthweight are in significant relations to conduct disorders seen at the 3rd and 6th year of age.
Česky
Vliv pasivního kouření na lidské zdraví je studován již několik desetiletí. V současnosti je známa škála škodlivých vlivů chronické nedobrovolné expozice nekuřáků pasivnímu kouření. Nejnáchylnější cílovou populací jsou děti. Zvláště je dáván důraz na prenatální expozici plodu. Kouření je spojováno s mnoha dalšími sociálními, behaviorálními a dalšími faktory a pro lepší pochopení problematiky pasivního kouření a zdraví je potřeba celonárodních studií. Česká kohorta studie ELSPAC potvrdil již publikované výsledky: -prenatální expozice cigaretovému kouři je spojována s fetální růstovou retardací -kouření matky v průběhuu těhotenství a po porodu je spojováno s kratším trváním kojení -postnatální expozice kouření matky je spojována s významným zvýšením výskty onemocnění dýchacích cest dětí -škodlivé podmínky prenatálního vývoje, které se projeví v nízké porodní hmotnosti, jsou ve významném vztahu k poruchám chování zjištěným ve třech a šesti letech věku.
Návaznosti
NR8791, projekt VaV |
|