TYRLÍK, Mojmír, Petr MACEK and Jana STEHLÍKOVÁ. Zdroje důvěry při řešení partnerských konfliktních situací (Trust informations in partnership communication). Československá psychologie : Časopis pro psychologickou teorii a praxi. Praha: Academia, 2008, vol. 52, No 3, p. 276 - 288. ISSN 0009-062X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Zdroje důvěry při řešení partnerských konfliktních situací
Name (in English) Trust informations in partnership communication
Authors TYRLÍK, Mojmír (203 Czech Republic, guarantor), Petr MACEK (203 Czech Republic) and Jana STEHLÍKOVÁ (203 Czech Republic).
Edition Československá psychologie : Časopis pro psychologickou teorii a praxi, Praha, Academia, 2008, 0009-062X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Impact factor Impact factor: 0.101
RIV identification code RIV/00216224:14230/08:00024803
Organization unit Faculty of Social Studies
UT WoS 000258133300006
Keywords in English trust conflict communication social norms competence
Tags Reviewed
Changed by Changed by: prof. PhDr. Petr Macek, CSc., učo 2270. Changed: 17/6/2009 14:04.
Abstract
Důvěra je v literatuře obvykle chápána jako atribut vztahů mezi lidmi, který je založen na přesvědčení či víře, že druhý bude jednat tak, aby naplnil očekávání partnera. Toto pojetí je odlišováno od pojetí důvěry jako vědomí kompetence druhého ke zvládnutí určitého úkolu a pojetí důvěry jako určitého výchozího vztahového rámce pro utilitární kontrakt mezi partnery (Yamagishi, Yamagishi, 1994). Cílem práce je postihnout různá východiska důvěry v závislosti na situačním a psychologickém kontextu partnerských konfliktních situací. Dvanácti studentům (6 mužům a 6 ženám) bylo prezentováno pět konfliktních partnerských situací. V rozhovoru respondenti uváděli příčiny a důsledky těchto situací. Pomocí obsahové analýzy výpovědí jsme zjišťovali, v jakém kontextu respondent odvozuje důvěru mezi partnery ze sdílených sociálních norem pro vztah, případně kdy je důvěra založena na vzájemné komunikaci potřeb a očekávání partnerů. Respondenti obecně více zdůrazňovali důvěru založenou na komunikaci. Ta je také flexibilnější a umožňuje lepší adaptaci na podmínky vztahu. Na druhé straně, tam, kde uváděli normativní východiska důvěry, zejména u situace postoupení vlastní výhody partnerovi, neposkytnutí sociální opory a neuspokojování potřeb jednoho z partnerů, jsou důsledky normativního pojetí důvěry pro vztah fatální. Konceptualizaci důvěry nelze omezit na očekávání dobré vůle v jednání partnera, a vymezit ji tak vůči očekávání kompetence a utilitární výhodnosti, protože všechny tyto stránky se v běžných životních situacích mohou prolínat.
Abstract (in English)
Trust is usually understood as an aspect of interpersonal relations anchored on an expectation that the second person will behave in an expected way. The concept of trust differs from competency and utilitarian contract between the partners (Yamagishi, Yamagishi, 1994). The study aimed to explore and explain various faces of trust in partnership with respect to different situational and psychological conditions. The sample consist of twelve (6 male and 6 female) university students. They were asked to replay six situations describing various conflicts between partners. The replays were recorded and analyzed. We used content analysis in order to distinguish the trust based on shared social norms from the trust based on mutual communication between partners. Regardless to mutual interdependence of the two forms, the communication based trust seems to fit the flexible conditions better than normative form. Our results support the hypothesis that the psychological concept of trust is related to concept of competence as well as an utilitarian aspect of interpersonal exchange.
Links
GA406/04/0611, research and development projectName: Důvěra v procesu jednání v interpersonálních situacích
Investor: Czech Science Foundation, Trust in process of action within interpersonal situations
MSM0021622406, plan (intention)Name: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Psychological and social characteristics of children, youth and families, development of the personality in the time of changes of modern society
PrintDisplayed: 21/5/2024 21:40