KYJOVSKÁ, Drahomíra, Jana ČUMOVÁ, Luděk POUR, Petra VIDLÁKOVÁ, Jana MORAVCOVÁ, Marcela RYCOVÁ, Miroslav PENKA and Roman HÁJEK. Využití myelomové banky vzorků FN Brno. In IX. Česko-slovenská konference laboratorní hematologie. 2008. ISBN 1213-5763.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Využití myelomové banky vzorků FN Brno
Authors KYJOVSKÁ, Drahomíra, Jana ČUMOVÁ, Luděk POUR, Petra VIDLÁKOVÁ, Jana MORAVCOVÁ, Marcela RYCOVÁ, Miroslav PENKA and Roman HÁJEK.
Edition IX. Česko-slovenská konference laboratorní hematologie, 2008.
Other information
Type of outcome Conference abstract
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Medicine
ISBN 1213-5763
Changed by Changed by: Mgr. Jana Čumová, Ph.D., učo 12861. Changed: 28/11/2008 10:21.
Abstract
Úvod: Dlouhodobé uchovávání a archivace vzorků v zamraženém stavu při zachování vhodné buněčné vitality má velký význam pro jejich budoucí využití, zejména pro experimentální účely v oblasti sledování a prevence mnohočetného myelomu (MM) a k diagnosticko-léčebným účelům. Naše práce prezentuje stav myelomové banky vzorků od roku 2001. Metodika a pacienti: Pomocí metody MACS separujeme a uchováváme buněčné vzorky od pacientů s novou diagnózou MM, s relapsem, před zahájením plánované léčby nebo ve fázi maximální léčebné odpovědi po podepsání informovaného souhlasu v rámci plánovaného diagnostikovaného odběru biologického materiálu. Ze vzorku kostní dřeně jsou izolovány mononukleární buňky a po imunomagnetické separaci CD138+ buněk jsou získány pozitivní (obsahující myelomové buňky) a negativní frakce. Je stanovena čistota vzorku - procento myelomových buněk v cytospinovém nátěru a procento buněk se znakem CD38+ a CD138+ získané flowcytometrickým vyšetřením. Nativní buněčné frakce jsou následně využity k experimentálním účelům nebo jsou zamraženy metodou postupného zamražování a poté jsou uchovávány v tekutém dusíku. Výsledky: Od roku 2001 do ledna 2008 je v myelomové bance shromážděno celkem 8549 vzorků (viz Tab. č. 1). Jedná se o separované buňky (pozitivní: CD138+, negativní : CD138-) frakce a plazmu a mononukleární buňky kostní dřeně, dále pak o sérum, plazmu a mononukleární buňky periferní krve. Závěr: Separované buňky CD138+ jsou využity v centru CMG-URC ke cytogenetickým (FISH, CGH) genomickým (RT-PCR) a proteomickým analýzám. Buňky jsou rovněž využívány jako nádorový antigen pro přípravu vakcín na bázi DB a pro přípravu myelom specifických T lymfocytů.
Links
LC06027, research and development projectName: Univerzitní výzkumné centrum - Česká myelomová skupina (Acronym: LC MGUS)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, University Research Centre - Czech Myeloma Group
PrintDisplayed: 31/5/2024 20:46