KUČEROVÁ, Hana, Radovan PŘIKRYL, Petra NAVRÁTILOVÁ, Eva ČEŠKOVÁ a Libor USTOHAL. Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie. Česká a slovenská psychiatrie. Praha: ČLS JEP, 2008, roč. 104, č. 5, s. 224-229. ISSN 1212-0383.
Originální název Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie
Název česky Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie
Název anglicky Procognitive effect of rTMS in depression - randomized, blind study.
Autoři KUČEROVÁ, Hana (203 Česká republika, garant), Radovan PŘIKRYL (203 Česká republika), Petra NAVRÁTILOVÁ (203 Česká republika), Eva ČEŠKOVÁ (203 Česká republika) a Libor USTOHAL (203 Česká republika).
Vydání Česká a slovenská psychiatrie, Praha, ČLS JEP, 2008, 1212-0383.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/08:00026411
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky depression - rTMS - cognition
Změnil Změnila: prof. MUDr. Eva Češková, CSc., učo 726. Změněno: 8. 6. 2009 12:40.
Depresivní porucha je spojena s určitým typem kognitivního deficitu. Kognitivní deficit u deprese je charakterizován zejména narušenou pamětí, pozorností, deficitem exekutivních funkcí a sníženou slovní plynulostí. Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) je neinvazivní technika a ukazuje se jako potencionálně vhodný nástroj pro léčbu depresivní poruchy v jejích nejrůznějších podobách. Přesto však je potřeba zdokonalit naše znalosti o optimálních parametrech aplikace rTMS a časovém rámci pro udržení léčby. Kromě toho, trvání zisků z aplikace rTMS a efektivita a bezpečnost udržovací terapie jsou stále ještě do značné míry neprozkoumány. Tato práce podává komplexní přehled dostupných informací z odborné literatury, ze které vyplývá, že rTMS lze považovat za bezpečnou metodu léčby depresivní poruchy, ale možnost uplatnění rTMS v ovlivnění jednotlivých parametrů kognitivních funkcí stále ještě představuje do značné míry neprobádanou oblast a žádá si další výzkumy.
Anotace anglicky
Depression is associated with a certain kind of cognitive deficit. Cognitive deficit in depression is characterized especially by impaired memory, impaired attention, executive functions deficit and diminished verbal fluency. Repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) is a noninvasive brain technique and turns out that a pottentionally suitable tool for treatment of depression in all sorts of this disorder. In spite of this it is necessary to improve our knowledge about optimal parametres of rTMS application and its time frame formaintenance of treatment. On the top of this, continuation of rTMS effect and safeness of sequel therapy are not explore very well.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
NR8472, projekt VaVNázev: Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 05:17