J 2008

Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie

KUČEROVÁ, Hana, Radovan PŘIKRYL, Petra NAVRÁTILOVÁ, Eva ČEŠKOVÁ, Libor USTOHAL et. al.

Basic information

Original name

Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie

Name in Czech

Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí rTMS v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie

Name (in English)

Procognitive effect of rTMS in depression - randomized, blind study.

Authors

KUČEROVÁ, Hana (203 Czech Republic, guarantor), Radovan PŘIKRYL (203 Czech Republic), Petra NAVRÁTILOVÁ (203 Czech Republic), Eva ČEŠKOVÁ (203 Czech Republic) and Libor USTOHAL (203 Czech Republic)

Edition

Česká a slovenská psychiatrie, Praha, ČLS JEP, 2008, 1212-0383

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30000 3. Medical and Health Sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/08:00026411

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords in English

depression - rTMS - cognition
Změněno: 8/6/2009 12:40, prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Abstract

V originále

Depresivní porucha je spojena s určitým typem kognitivního deficitu. Kognitivní deficit u deprese je charakterizován zejména narušenou pamětí, pozorností, deficitem exekutivních funkcí a sníženou slovní plynulostí. Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) je neinvazivní technika a ukazuje se jako potencionálně vhodný nástroj pro léčbu depresivní poruchy v jejích nejrůznějších podobách. Přesto však je potřeba zdokonalit naše znalosti o optimálních parametrech aplikace rTMS a časovém rámci pro udržení léčby. Kromě toho, trvání zisků z aplikace rTMS a efektivita a bezpečnost udržovací terapie jsou stále ještě do značné míry neprozkoumány. Tato práce podává komplexní přehled dostupných informací z odborné literatury, ze které vyplývá, že rTMS lze považovat za bezpečnou metodu léčby depresivní poruchy, ale možnost uplatnění rTMS v ovlivnění jednotlivých parametrů kognitivních funkcí stále ještě představuje do značné míry neprobádanou oblast a žádá si další výzkumy.

In English

Depression is associated with a certain kind of cognitive deficit. Cognitive deficit in depression is characterized especially by impaired memory, impaired attention, executive functions deficit and diminished verbal fluency. Repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) is a noninvasive brain technique and turns out that a pottentionally suitable tool for treatment of depression in all sorts of this disorder. In spite of this it is necessary to improve our knowledge about optimal parametres of rTMS application and its time frame formaintenance of treatment. On the top of this, continuation of rTMS effect and safeness of sequel therapy are not explore very well.

Links

MSM0021622404, plan (intention)
Name: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, The internal organisation and neurobiological mechanisms of functional CNS systems under normal and pathological conditions.
NR8472, research and development project
Name: Ovlivnění kognitivního deficitu u nemocných s depresivní poruchou pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace (rTMS) v podmínkách jednoduše slepé, randomizované studie.
Investor: Ministry of Health of the CR