J 2008

Proč jsou zaměstnavatelé (ne)spokojení s činností úřadu práce?

WINKLER, Jiří, Lenka KLIMPLOVÁ a Klára VRBKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Proč jsou zaměstnavatelé (ne)spokojení s činností úřadu práce?

Název anglicky

Why Are Employers (Dis)Satisfied with Employment Office's Activities?

Autoři

WINKLER, Jiří (203 Česká republika, garant), Lenka KLIMPLOVÁ (203 Česká republika) a Klára VRBKOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Sociálne a politické analýzy, Košice, KSV FVS, Univerzita Pavla Jozef Šafárika, 2008, 1337-5555

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50600 5.6 Political science

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14560/08:00026566

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

Klíčová slova anglicky

Employment office; employers; needs assessment; clients' satisfaction; employment services; employment policy

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 31. 3. 2009 12:44, Ing. Naďa Voráčová

Anotace

V originále

Stať prezentuje výsledky pilotní případové studie spokojenosti zaměstnavatelských organizací s činností lokálního úřadu práce s cílem odpovědět na otázku, zda jsou důvody spokojenosti či nespokojenosti zaměstnavatelů s činností vybraného lokálního úřadu práce v Jihomoravském kraji České republiky spojeny spíše s institucionálními (především legislativními a administrativními) a strukturálními (především poptávka a nabídka na trhu práce) podmínkami, nebo zda souvisí spíše s programovými činnostmi a výkonem pracovníků daného ÚP. Výsledky studie ukazují, že důvody spíše negativního hodnocení od zaměstnavatelských organizací pravděpodobně nejsou spojeny s programovými nebo personálními nedostatky pracovníků sledovaného úřadu práce, ale souvisí se současným stavem poptávky a nabídky na trhu práce v regionu a s institucionálními pravidly a podmínkami uplatňovanými v systému veřejných služeb zaměstnanosti. Studie se opírá o teoretické koncepty vysvětlující podmínky spolupráce úřadu práce se zaměstnavatelskými organizacemi, mezi než patří především idea vícestupňového vládnutí a koordinační vliv cílů evropské politiky zaměstnanosti, dále koncepce administrativní reformy veřejných služeb zaměstnanosti, v jejímž rámci je zdůrazněn manažerský styl řízení a partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.

Anglicky

The article presents results of a pilot case study concerning satisfaction of employers with activities of a local employment office. A goal of the study is to answer a question whether reasons of employers' (dis)satisfaction with activities of a chosen local employment office in a "Jihohomoravský" region in the Czech Republic are connected with institutional (legal) and structural (supply and demand in labor market) settings, or are determined by treatment of employment office's staff. The results shows that employers' dissatisfaction with the employment office's activities stem mainly from actual conditions in regional labor market and from institutional settings asserted within a system of public employment services. The study is presented in a theoretical context of institutional conditions for cooperation between employment offices and employers, these institutional conditions include goals of European employment policy, goals of administrative reform of public employment services, managerial style of management within public employment services and partnership between public and private sector.

Návaznosti

2D06009, projekt VaV
Název: Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb. (Akronym: NPVII23001)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb