SÁZELOVÁ, Sandra. Female Figurines in Northern Eurasia: An Ethnological Approach. In Petřkovice: On Shouldered Points and Female Figurines. Brno: Institute of Archaeology at Brno, Czech Academy of Sciences, 2008, s. 224-232. The Dolní Věstonice Studies 15. ISBN 978-80-86023-96-0.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Female Figurines in Northern Eurasia: An Ethnological Approach.
Název česky Ženské figurky v oblasti severní Eurasie: etnologický přístup.
Autoři SÁZELOVÁ, Sandra (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, Petřkovice: On Shouldered Points and Female Figurines, od s. 224-232, 9 s. The Dolní Věstonice Studies 15, 2008.
Nakladatel Institute of Archaeology at Brno, Czech Academy of Sciences
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/08:00029133
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-86023-96-0
Klíčová slova anglicky Female figurines; Paleoethnology; Siberia; Upper Paleolithic
Štítky female figurines, Paleoethnology, Siberia, Upper Paleolithic
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Sandra Sázelová, Ph.D., učo 85279. Změněno: 19. 5. 2009 09:20.
Anotace
In ethnology, the symbolic meaning of a woman is based on the relationship between her biological development, social status and the changing affiliations within a particular community. In Northern Eurasia there is a generally accepted concept of woman as a hearth-keeper, which is well documented. This role is not only defined by her care for the family and the home, but also by her attention to all sacred objects connected with the household. The creation and decoration of sacred objects is usually inspired by an overall desire to accentuate the specific human or animal-like qualities of the charms. The analysis of female figurines will be biased towards female-spirits, such as The Totemic Mother, The Protectress of the Family, and The MotherNature, whose images and associated rituals are well documented.
Anotace česky
Podle etnologie je symbolický význam ženy založen na jejím biologickém vývoji, sociálním postavení a konkrétních vztazích uvnitř společnosti. V oblasti severní Eurasie byl zaznamenán koncept ženy - pečovatelky o ohniště. Přesto není její role založena jen na péči o rodinu a domov, ale svou pozornost také soustředí na všechny posvátné objekty, spjaté s domácností. Výroba a dekorace těchto posvátných objektů obvykle usiluje o zdůraznění určitých specifických lidských nebo zvířecích vlastností. Ženští duchové, jako Totemická matka, Ochránkyně rodiny, Matka příroda, ad., jsou v etnologické literatuře velmi dobře zdokumentovány. Vlastní analýza ženských figurek se proto zaměřuje na tyto duchy, jejich zobrazení a s nimi spjaté rituály.
Návaznosti
GA404/06/0055, projekt VaVNázev: Gravettské sídliště Ostrava - Petřkovice
VytisknoutZobrazeno: 20. 7. 2024 19:25