2006
Zpráva z vyšetření ve škole a ve školském poradenském zařízení
SMÉKAL, Vladimír, Jana ZAPLETALOVÁ, Zuzana FREYVALDOVÁ, Petr HANÁK, Václava MASÁKOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Zpráva z vyšetření ve škole a ve školském poradenském zařízení
Název anglicky
Report from examination at school and in school counselling institution
Autoři
SMÉKAL, Vladimír (203 Česká republika, garant), Jana ZAPLETALOVÁ (203 Česká republika), Zuzana FREYVALDOVÁ (203 Česká republika), Petr HANÁK (203 Česká republika), Václava MASÁKOVÁ (203 Česká republika) a Alena MATĚJKOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
1. vydání. Praha, 60 s. 2006
Nakladatel
Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Odborná kniha
Obor
50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14230/06:00027317
Organizační jednotka
Fakulta sociálních studií
ISBN
80-86856-30-5
Klíčová slova anglicky
pedagogical-psychological counselling; report; psychological examination; school; school counselling; special education; special education centre; special-pedagogical examination
Štítky
Změněno: 29. 6. 2009 14:15, prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.
V originále
Zpráva z psychologického a speciálně pedagogického vyšetření je důležitou součástí vyšetření, která se realizují ve školách a školských poradenských zařízeních, nejčastěji psychology a speciálními pedagogy. Zpráva představuje jistý druh komunikace mezi zadavatelem zakázky na jedné straně a odborníky (psychology, speciálními pedagogy) na straně druhé. Její forma i obsah jsou tedy vždy ovlivněny účelem, za jakým je zpráva vyhotovována a také tím, komu bude určena. Jinak bude formulována zpráva z vyšetření pro rodiče, školu nebo jiná odborná pracoviště. IPPP ČR prováděl šetření, ve kterém zjišťoval, kdo je nejčastějším iniciátorem vyšetření žáka u psychologů i speciálních pedagogů. Z šetření vyplynulo, že nejčastějšími zadavateli jsou tedy zákonní zástupci žáka, následuje škola, lékaři a případně jiná poradenská zařízení. Dále se mezi zadavateli objevují orgány sociálně právní ochrany dětí, případně Policie ČR. U rodičů jde často o iniciaci vyšetření žáka na základě doporučení školy. Dále jsme se snažili zjistit, jaké jsou rozdíly ve struktuře zprávy z vyšetření školních psychologů a školních speciálních pedagogů, kteří pracují ve školách, v porovnání se zprávami školských poradenských zařízení. Snažili jsme se porovnávat strukturu zprávy vytvořenou v pedagogicko-psychologické poradně a speciálně pedagogickém centru.
Anglicky
Reports from psychological and special-pedagogical examination are important parts of examinations realised at schools and in school counselling institutions, most often by psychologists and special educationalists. The report represents a certain type of communication between the order submitter on the one hand and the specialists (psychologists, special educationalists) on the other hand. Its form and content are therefore always influenced by the purpose to what it is made out, and the addressee for who it is intended. Reports from examination intended for parents, school, or other specialist workplaces will be formulated differently. Pedagogical-Psychological Counselling Institute of the Czech Republic (IPPP ČR) conducted a survey in which they were identifying who was the most frequent initiator of an examination of a pupil by psychologists and special educationalists. It turned out that the most frequent submitters are legal representatives of a pupil, followed by school, physicians, and eventually other counselling institutions. Other submitters are bodies of social law protection of children, and in some cases, Police of the Czech Republic. Parents often initiate examination of their child in pursuance of school recommendation. Further, we tried to find out differences in the structure of reports from examination by school psychologists and school special educationalists who work at schools in comparison to reports by school counselling institutions. We attempted to compare the structure of reports made in pedagogical-psychological counselling centres with those made in special education centres.
Návaznosti
MSM0021622406, záměr |
|