SKULOVÁ, Soňa. Několik poznámk a úvah k působení principu přiměřenosti a principu legitimního očekávání v podmínkách veřejné správy v České republice ve vývojovém pohledu. In Aktuálne problémy vo vývoji práva SR a ČR. Bratislava: Vydavatelské oddelenie PraF UK, 2008, s. 9-26. ISBN 978-80-7160-258-3.
Originální název Několik poznámk a úvah k působení principu přiměřenosti a principu legitimního očekávání v podmínkách veřejné správy v České republice ve vývojovém pohledu
Název anglicky Several notes and reflections on the principle of proportionality and the principle of legitimate expectations effects in the Czech Republic conditions from the development perspective
Autoři SKULOVÁ, Soňa (203 Česká republika, garant).
Vydání Bratislava, Aktuálne problémy vo vývoji práva SR a ČR, od s. 9-26, 18 s. 2008.
Nakladatel Vydavatelské oddelenie PraF UK
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14220/08:00027491
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-7160-258-3
Klíčová slova anglicky Czech Public Administration; Czech Administrative Law; Judicial review; Principle of proportionality; Principle of legitimate expectations
Štítky Czech Administrative Law, CZECH PUBLIC ADMINISTRATION, judicial review, Principle of legitimate expectations, Principle of proportionality
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. JUDr. Soňa Skulová, Ph.D., učo 2004. Změněno: 18. 1. 2009 15:48.
Příspěvek přináší úvahy a poznámky vztahující se k působení principu proporcionality a principu legitimního očekávání v podmínkách veřejné správy v České republice a jejího rozhodování, jakož i v oblasti soudního přezkumu veřejné správy. Po krátkém úvodu k původu, významu a obsahu předmětných principů a obecněji požadavků kladených na správní orgány následuje nástin původu, poněkud komplikovaného vývoje a postupného vývoje těchto požadavků, pod vlivem evropského a mezinárodních standardů lidských práv , jakož i principů dobré správy. Přiblížen je současný stav a také trend právních úprav, správní praxe a sféry soudní kontroly v dané oblasti.
Anotace anglicky
The contribution brings some reflections and notes relating to the influence and effect of the principle of proportionality and principle of legitimate expectations within public administration authorities activities and decision-making, and in the shphere of judicial review over executive and and self-govenmental bodies in the Czech Republic. Short explanation of the origins, meaning and content of the principles and requirements imposed on administrative authorities is followed by brief insight into the origins, rather complicated history and gradual development oh these requirements, with the European and international human rights standards influence, and the principles of Good Governance as well, and by the outline of present situation and trends in the legal regulation, adminsitrative practise and judicial review in this field.
Návaznosti
MSM0021622405, záměrNázev: Evropský kontext vývoje českého práva po roce 2004
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropský kontext vývoje českého práva pro roce 2004
VytisknoutZobrazeno: 12. 5. 2024 15:09