C 2008

Motivace a bariéry ve vzdělávání dospělých

RABUŠICOVÁ, Milada, Ladislav RABUŠIC a Klára ŠEĎOVÁ

Základní údaje

Originální název

Motivace a bariéry ve vzdělávání dospělých

Název anglicky

Motivations and barriers in adult education

Autoři

RABUŠICOVÁ, Milada (203 Česká republika, garant, domácí), Ladislav RABUŠIC (203 Česká republika, domácí) a Klára ŠEĎOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Učíme se po celý život? O vzdělávání dospělých v České republice, od s. 97-112, 16 s. Studie, 2008

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/08:00025451

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

978-80-210-4779-2

Klíčová slova anglicky

adult education; lifelong learning; barriers in learning; internal and external motivation

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 20. 4. 2011 16:22, prof. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc.

Anotace

V originále

Tato kapitola zkoumá, z jakých důvodů se čeští dospělí zapojují či nezapojují do formálních a neformálních vzdělávacích aktivit. Vzhledem k tomu, že převládajícím vzorcem je v české populaci neúčast na vzdělávání dospělých, položili jsme těžiště naší analýzy do oblasti bariér. Co se týče motivace, ukázaly se zřetelné rozdíly mezi formálním a neformálním sektorem. Zatímco neformální vzdělávání je motivováno především mimopracovními důvody, pro účast na formálním vzdělávání je prvořadá pracovní motivace. Zajímavé však je, že význam pracovní motivace je různý v různých vzdělanostních skupinách. Vzorec je jednoduchý: čím vyšší vzdělání, tím vyšší podíl mimopracovní motivace. V tomto ohledu se nabízí hypotéza, že vzdělanější jedinci představují předvoj v tom smyslu, že přestávají vzdělávání v dospělém věku chápat výhradně v jeho ekonomické dimenzi. Vzdělávání zde nevystupuje jen jako nástroj navyšování vlastního lidského kapitálu, ale také jako prostředek sebekultivace a osobního rozvoje.

Anglicky

This chapter tries to understand what are the reasons that of Czech adults to participate or not to participate in formal and non-formal education.We found clear-cut differences between formal and non-formal sector. While participation in non-formal education is mainly motivated by non-job-related reasons, in formal education, on the contrary, the main incentives are job-related. However, job-related motives differ with respect to attained education. The pattern is clear: the more educated people are, the higher non-job-related reasons for participation they express. It can be hypothesised that more educated people understand meaning of education not only in terms of economic benefits it can bring to them but as a means to their personal development.

Návaznosti

1J017/04-DP2, projekt VaV
Název: Vzdělávání dospělých v různých fázích životního cyklu: priority, příležitosti a možnosti rozvoje
Investor: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Vzdělávání dospělých v různých fázích životních cyklu: priority, příležitosti a možnosti rozvoje