HLADKÁ, Marie. Participace neziskových organizací na tvorbě veřejných politik. In Bílá místa teorie a černé díry reforem ve veřejném sektoru. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2009, 8 s. ISBN 978-80-7399-657-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Participace neziskových organizací na tvorbě veřejných politik
Název anglicky The participation by the non-profit organizations in the law making process
Autoři HLADKÁ, Marie (203 Česká republika, garant).
Vydání 1. vyd. Brno, Bílá místa teorie a černé díry reforem ve veřejném sektoru, 8 s. 2009.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/09:00029190
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-7399-657-4
Klíčová slova anglicky non-profit organization; law making process; public policy
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Ing. Lenka Matějová, Ph.D., učo 175001. Změněno: 17. 3. 2010 11:29.
Anotace
Možnost neziskových organizací zapojit se intenzivněji do přípravy právních předpisů a strategických dokumentů je v České republice teprve v plenkách. Přesto, že dosud nebylo běžné, aby se tyto subjekty zapojovaly do tvorby zákonů, existovaly určité cesty, kterými se mohly vydat při snaze ovlivnit přípravu právních předpisů. Neziskové organizace se v podstatě mohly pokusit prosadit některé svoje návrhy přes svoje volené zástupce(poslance), ale skutečná efektivita takových snah je více než sporná. Na druhé straně ovšem nelze nevidět silnou lobby různých zájmových skupin, která prostřednictvím poslanců za využití jejich práva na podávání pozměňovacích návrhů k předloženým zákonům, může výrazně ovlivnit obsah přijatých zákonů. Příspěvek se zabývá nejen novinkou v dané problematice tzv. Metodikou pro zapojování se veřejnosti do připomínkování zákonů, ale zachycuje také poznatky o dalších možných způsobech, kterými jsou konzultace, pracovní skupiny, kulaté stoly, veřejná projednání, slyšení nebo setkání.
Anotace anglicky
In the Czech Republic, the opportunities for the non-profit organizations to participate in the law making process and in the preparation of public policy documents are still rather limited. Even though until recently it was not common for the public to participate in the creation of new laws, there were always several ways how to influence their preparation. The non-profit organizations could attempt to push their proposals through their delegates: Members of Parliament, even if the actual effectiveness of these efforts is rather doubtful. On the other hand, it is impossible not to see the strong lobbyism of many groups through the Members of Parliament, who have the right to make amendments to bills. This lobbyism can dramatically influence the contents of legislative acts to the disadvantage of the public. The paper discusses not only the hot news in public participation, the above-mentioned Methodology, a guide for the public on how to comment on legislative bills, but it also describes the other ways of public participation in the law making process include consultations, working groups, round table meetings, public discussions, hearings or meetings.
Návaznosti
GA402/09/0941, projekt VaVNázev: Revize teorií neziskového sektoru jako východisko formulace veřejné politiky vůči neziskovému sektoru
Investor: Grantová agentura ČR, Revize teorií neziskového sektoru jako východisko formulace veřejné politiky vůči neziskovému sektoru
VytisknoutZobrazeno: 1. 6. 2024 00:47