2009
Datový audit a informační zázemí organizovaných programů screeningu zhoubných nádorových onemocnění v České republice
DUŠEK, Ladislav, Ondřej MÁJEK, Petr BRABEC, Daniel KLIMEŠ, Karel CHROUST et. al.Základní údaje
Originální název
Datový audit a informační zázemí organizovaných programů screeningu zhoubných nádorových onemocnění v České republice
Název anglicky
Information support for organized cancer screening programmes in the Czech Republic
Autoři
DUŠEK, Ladislav, Ondřej MÁJEK, Petr BRABEC, Daniel KLIMEŠ, Karel CHROUST, Lenka ŠNAJDROVÁ, Jan MUŽÍK, Jan DANEŠ, Miroslav ZAVORAL, Vladimír DVOŘÁK, Helena BARTOŇKOVÁ, Miroslava SKOVAJSOVÁ a Stanislava PÁNOVÁ
Vydání
Brno, EDUKAČNÍ SBORNÍK - XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty, 3 s. 2009
Nakladatel
Masarykův onkologický ústav
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka
Institut biostatistiky a analýz
ISBN
978-80-86793-12-2
Klíčová slova česky
organizovaný screeningový program; informační podpora
Klíčová slova anglicky
organized screening programme; information support
Změněno: 25. 6. 2009 14:05, RNDr. Ondřej Májek, Ph.D.
V originále
Programy screeningu zhoubných nádorových onemocnění představují účinný nástroj pro snížení úmrtnosti na zhoubná nádorová onemocnění. V návaznosti na rozsáhlé důkazy o jejich účinnosti a nákladové efektivitě byla implementace takových programů doporučena Radou Evropské unie (2003/878/EC). Rada doporučuje, v souladu s přesvědčivými výsledky klinických a epidemiologických studií, zavedení tří populačních screeningových programů: (1) screening nádorů prsu prostřednictvím mamografického vyšetření, (2) screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice a (3) screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření steru z děložního hrdla. V České republice jsou v současnosti oficiálně zavedeny všechny tři uvedené screeningové programy. Všechny tři programy zároveň nově disponují propracovaným systémem datového auditu s podporou podrobně zpracovaných populačních epidemiologických dat. Garantem informačního zázemí všech tří programů a zároveň zpracovatelem dat je Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Možnosti sekundární prevence dalších závažných nádorových onemocnění (zhoubné nádory plic, prostaty, vaječníku aj.) jsou v současné době mezinárodně posuzovány v randomizovaných klinických studiích a populační nasazení organizovaných programů není prozatím dostatečně podloženo důkazy.
Anglicky
Organized screening programmes are effective in decreasing cancer mortality. Essential component of organized programmes is their information support. In the Czech Republic, such a service is provided by Institute of Biostatistics and Analyses, Masaryk University.