D 2008

Types of responsibility in adolescence

TYRLÍK, Mojmír

Basic information

Original name

Types of responsibility in adolescence

Name in Czech

Typy odpovědnosti v adolscenci

Authors

TYRLÍK, Mojmír (203 Czech Republic, guarantor)

Edition

Canada, International Journal of Psychology, p. 8-8, 2008

Publisher

Psychology Press

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Country of publisher

Canada

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.833

RIV identification code

RIV/00216224:14230/08:00025329

Organization unit

Faculty of Social Studies

ISSN

UT WoS

000259264300087

Keywords (in Czech)

odpovědnost adolescence rodiče

Keywords in English

responsibility adolescence parents

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 27/6/2009 17:46, doc. PhDr. Mojmír Tyrlík, Ph.D.

Abstract

V originále

Objective The goal of the work is to describe categories of situations in which adolescents take responsibility and to show the relationship between responsibility and the willingness to mutually help each other. In this age period, young people start connecting responsibility not only with the right to independent decision-making, but also with the necessity of carrying consequences. A great deal of delineation towards their parents occurs in this period. Accepting this responsibility is a necessary requirement of participating in public affairs and responsible behavior towards other people, and it will manifest itself as the ability to understand their problems and a willingness to help them. Sample and Method The research sample comprised 112 individuals (63 boys and 49 girls aging between 15 and 19), students of a training high school. Adolescents declared their level of creating and accepting responsibility in various categories of situations on a scale, the poles of which formed on one side full personal responsibility and on the other side full responsibility of their parents. They also reviewed themselves and their friends, guessed the thoughts of their friends and in detail described mutual help. Results By factor analysis, we have distinguished three groups of life situations, towards which adolescents take responsibility in different manners. Spending free time, dressing up, choosing a friend and a partner form parts of life, which adolescents consider their autonomous territory. In the second group of situations, including especially performance in school and preparation for ones profession, responsibility from parents is being transferred to the adolescent, however a great deal of responsibility still remains on the parents. On the other hand, adolescents consider financial provisioning and housing their parents responsibility. We have described declaring responsibility in these three categories of life situations in relationship to the assessment of classmates and their willingness to help each other in various situations. Conclusions Respondents indicated a higher amount of responsibility in situations which included immediate relationship with their contemporaries. By contrast, they felt relatively less responsible in situations related to their own performance.

In Czech

Cílem práce je na pozadí utváření odpovědnosti adolescenty ve věku 15 -19 let popsat a vysvětlit jejich ochotu pomáhat druhým lidem. V tomto věkovém období si mladí lidé začínají odpovědnost spojovat nejen s právem nezávisle se rozhodovat, ale také s nutností nést důsledky. Ve velké míře se v tomto období vymezují vůči svým rodičům. Převzetí této odpovědnosti je nezbytným předpokladem participace na veřejných záležitostech a odpovědného chování vůči jiným lidem, které se projeví schopností porozumět jejich problémům a ochotou pomoci jim. Soubor a metodika Výzkumný soubor tvořilo 112 osob (63 chlapců a 49 dívek, věk v rozsahu od 15 do 19 let), žáků odborného učiliště. Adolescenti deklarovali úroveň utváření a přejímání odpovědnosti v různých kategoriích situací na škále, jejíž póly tvoří na jedné straně plná vlastní odpovědnost, na druhé straně plná odpovědnost rodičů. Dále posuzovali sebe i své přátele, odhadovali úsudek svých přátel a podrobně popisovali vzájemnou pomoc. Výsledky Pomocí faktorové analýzy jsme rozlišili tři skupiny oblastí života (životních situací), za něž lidé v průběhu adolescence přejímají odpovědnost odlišným způsobem. Trávení volného času, oblékání, výběru kamaráda a partnera tvoří oblasti života, které jsou adolescenty považovány za autonomní prostor. V druhém okruhu oblastí života, mezi něž se řadí zejména školní výkon a profesní příprava, dochází k přenášení odpovědnosti rodičů na mladého člověka, ale značná odpovědnost zůstává na rodičích. Naopak, adolescenti přenechávají na rodičích odpovědnost za finanční zajištění, bydlení. Deklarování vlastní odpovědnosti v těchto třech kategoriích životních situací jsme vyjádřili ve vztahu k posouzení spolužáků a jejich ochotě pomoci v různých situacích. Závěry Respondenti uváděli vyšší míru odpovědnosti v situacích, v nichž se jednalo o bezprostřední vztah s vrstevníky. Oproti tomu relativně nižší vlastní odpovědnost připouštěli v situacích, které se týkaly jejich výkonu.

Links

GA406/07/1196, research and development project
Name: Funkce vztahu k druhým lidem v rámci sebesystému - vývojový přístup
Investor: Czech Science Foundation, Funktion of the relationship to other people within self-system the developmental approach