JÁLOVÁ, Veronika, Klára HILSCHEROVÁ, John P. GIESY, Tomáš OCELKA, Roman GRABIC a Jana JURČÍKOVÁ. Complex assessment of endocrine disruptive activity in the river ecosystem using active and passive sampling and bioassays. In Abstract Book - SETAC Europe 18th Annual Meeting. Warsaw, Poland: Society of Environmental Toxicology and Chemistry Europe, 2008, s. 147.
Originální název Complex assessment of endocrine disruptive activity in the river ecosystem using active and passive sampling and bioassays
Název česky Komplexní hodnocení endokrinně disruptivní aktivity v říčním ekosystému za použití aktivního a pasivního vzorkování a biotestů
Autoři JÁLOVÁ, Veronika, Klára HILSCHEROVÁ, John P. GIESY, Tomáš OCELKA, Roman GRABIC a Jana JURČÍKOVÁ.
Vydání Warsaw, Poland, Abstract Book - SETAC Europe 18th Annual Meeting, s. 147-147, 2008.
Nakladatel Society of Environmental Toxicology and Chemistry Europe
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10511 Environmental sciences
Stát vydavatele Polsko
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky (anti)androgenicity; (anti)estrogenicity; in vitro bioassays; passive sampling
Štítky (anti)androgenicity, (anti)estrogenicity, in vitro bioassays, passive sampling
Změnil Změnila: Mgr. Veronika Jálová, Ph.D., učo 52478. Změněno: 10. 6. 2009 14:50.
The aim of this study is the interconnecting of chemical and biological monitoring to obtain complex characterization of contamination in the aquatic environment, focused especially on endocrine disruptive (ED) activity. The study has been conducted in a region of city agglomeration in Central Europe with 400,000 inhabitants and many industrial activities. Multiple types of integrative passive samplers have been used to detect presence of contaminants with ED-potential in water - SPMD (Semi-Permeable Membrane Devices) and POCIS (Polar Organic Chemical Integrative Sampler) for polar pesticides and pharmaceuticals. Battery of in vitro bioassays has been used to assess contamination by compounds with specific modes of action in water, sediments and fish tissue extracts. The bioassays with recombinant yeast and cell systems have been used to evaluate cytotoxic, dioxin-like, (anti)estrogenic and (anti)androgenic potency. The complex approach enabled to assess the presence and distribution of compounds with specific mode of action in various components of the river ecosystem as well as elucidate the character ED-active compounds in the river water. The project has been supported by MSMT 2B06093 and INCHEMBIOL 0021622412.
Anotace česky
Cílem studie bylo propojení chemického a biologického monitoringu za účelem komplexní charakterizace kontaminace v akvatickém prostředí, zaměřené především na endokrinně disruptivní (ED) aktivitu. Studie se uskutečnila v rámci městské aglomerace ve střední Evropě (400 000 obyvatel a mnoho průmyslových aktivit). Přítomnost vodních kontaminantů s ED potenciálem byla stanovena za použití integrativních pasivních vzorkovačů - SPMD pro hydrofobní látky a POCIS pro polární látky a farmaka. Baterie in vitro biotestů s rekombinantními kvasinkami a buněčnými liniemi byla použita pro hodnocení kontaminace látkami se specifickým mechanismem účinku - aktivita dioxinového typu, (anti)estrogenita, (anti)androgenita, cytotoxicita - ve vodě, sedimentech a extraktech z rybích tkání. Komplexní přístup umožnil stanovení přítomnosti, charakteru a distribuce látek se specifickým mechanismem působení v různých částech říčního ekosystému. Projekt byl podpořen MŠMT 2B06093 a INCHEMBIOL 0021622412.
Návaznosti
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
2B06093, projekt VaVNázev: Nové postupy pro sledování vlivu městských aglomerací na kvalitativní parametry fluviálního prostředí s důrazem na identifikaci endokrinních látek