2007
Co nám v každodenní praxi skutečně říkají tzv. moderní prognostické faktory u chronické lymfatické leukemie?
MAYER, Jiří, J. SCHWARZ, Michael DOUBEK, Yvona BRYCHTOVÁ, M. BREJCHA et. al.Základní údaje
Originální název
Co nám v každodenní praxi skutečně říkají tzv. moderní prognostické faktory u chronické lymfatické leukemie?
Název česky
Co nám v každodenní praxi skutečně říkají tzv. moderní prognostické faktory u chronické lymfatické leukemie?
Název anglicky
What can we currently learn from new prognostic markers of chronic lymphocytic leukemia in the everyday haematological practice?
Autoři
MAYER, Jiří (203 Česká republika, garant), J. SCHWARZ (203 Česká republika), Michael DOUBEK (203 Česká republika), Yvona BRYCHTOVÁ (203 Česká republika), M. BREJCHA (203 Česká republika), Šárka POSPÍŠILOVÁ (203 Česká republika), Martin TRBUŠEK (203 Česká republika) a Viera KUHROVÁ (203 Česká republika)
Vydání
Transfůze a hematologie dnes, 2007, 1803-6597
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/07:00035955
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
chronická lymfatická leukemie; nové prognostické faktory; léčba
Klíčová slova anglicky
Chronic lymphocytic leukemia; new prognostic factors; treatment
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 26. 7. 2010 14:03, RNDr. Jitka Malčíková, Ph.D.
V originále
Představy o patogenezi a prognostických znacích chronické lymfatické leukemie (CLL) se v posledním desetiletí výrazně změnily. Objevilo se mnoho nových prognostických faktorů (ZAP-70, ATM, cytogenetická, molekulárně genetická a funkční analýza genu p53; mutační stav IgVH, microRNA). Na druhou stranu indikace pro zahájení terapie se u CLL stále opírá o konvenční hematologické a klinické nálezy i přesto, že máme k dispozici nové a účinné léčebné postupy. Přesná role nových prognostických znaků CLL tak stále zůstává nejasná. Náš přehled se zaměřuje na čerstvé pokroky v diagnostice a stanovení prognózy pacientů s CLL s důrazem na jejich důsledky pro klinický přístup k nemocným s CLL. Stratifikace pomocí nových biologických prognostických znaků může vést k vylepšení péče o nemocné a ukazuje směr budoucího klinického výzkumu.
Anglicky
The opinions about the pathogenesis and prognostic factors of chronic lymphocytic leukemia (CLL) have undergone significant changes over the past decade and a variety of new prognostic factors have been discovered (ZAP-70; ATM; cytogenetic, molecular genetic and functional analysis of p53; a mutational status of IgVH; microRNA). On the other hand, however, indication for the start of therapy continues to be based on the conventional hematological and clinical findings, while a range of new and effective therapeutic procedures is now used in the CLL therapy. The exact current role of the new prognostic markers of CLL therefore remains undefined. This review focuses on the most recent advances in the diagnostic and prognostic examination of patients with CLL, with particular emphasis on their implications in clinical management. Risk stratification using biological prognostic markers can improve current patient care and direct future clinical research.