D 2008

Application of sediments on agricultural soils: status quo, potential, and limits

HOFMAN, Jakub, Pavel ČERMÁK, Milan SÁŇKA a Radim VÁCHA

Základní údaje

Originální název

Application of sediments on agricultural soils: status quo, potential, and limits

Název česky

Aplikace sedimentů na zemědělské půdy: status quo, potenciál a limity

Autoři

HOFMAN, Jakub (203 Česká republika, garant), Pavel ČERMÁK (203 Česká republika), Milan SÁŇKA (203 Česká republika) a Radim VÁCHA (203 Česká republika)

Vydání

Ostrava, Environmental changes and biological assessment IV. od s. 31-35, 4 s. 2008

Nakladatel

Ostravská Univerzita

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10511 Environmental sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/08:00028324

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

978-80-7368-451-8

Klíčová slova anglicky

soil; dredged sediment

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 24. 2. 2010 20:40, prof. RNDr. Jakub Hofman, Ph.D.

Anotace

V originále

The objective of this contribution is to introduce the actual problems related to the sediment application on agricultural soils. High volumes of sediment are removed from rivers, streams and ponds routinely. The subsequent usage of the dredged sediments is an important environmental topic. This material is reach of nutrients and organic matter, but also contains high levels of contaminants and the awareness of this contamination causes that the dredged sediments are mostly treated as wastes. This leads to administrative difficulties, economical losses and environmental problems. Special legislative for the dredged sediments does not exist and their management is related to the several separated legislatives. New directive for the dredged sediments has been developed since 2005, but it is not still valid and it has also several parts which shall be improved. A new project has been started in 2008 which is focused on the new directive adjustment and on the measuring new experimental results. It should help in the future to decide correctly if to handle the sediments as beneficial substrate or as wastes.

Česky

Cílem tohoto příspěvku je představit aktuální stav v problematiky vytěžených sedimentů řek a nádrží a jejich aplikace na zemědělskou půdu. Kvůli managementu v povodí se odstraňují velké objemy sedimentů, které představují materiál s dobrými vlastnostmi (vysoký obsah živin, organického materiálu, struktura), i když často trpící vysokým obsahem kontaminantů. Další osud vytěžených sedimentů je legislativně nejasný a je spojen s administrativními těžkostmi, ekonomickými ztrátami a environmentálními problémy. Často je s tímto materiálem zacházeno jako s odpadem, i když jeho využití pro úpravu terénu či na zemědělské půdě jako hnojiva je ve shodě s filosofií trvale udržitelného rozvoje. Pro vytěžené sedimenty je od roku 2005 vyvíjena nová vyhláška, ale není zatím platná a také v několika ohledech je potřeba její vyladění. Nový projekt, který je představen v tomto příspěvku, si klade za cíl aktualizaci návrhu vyhlášky a doplnění experimentálních poznatků z této problematiky.

Návaznosti

QH82083, projekt VaV
Název: Možnosti a limity využití říčních a rybničních sedimentů v zemědělství.
Investor: Ministerstvo zemědělství ČR, Možnosti a limity využití říčních a rybničních sedimentů v zemědělství