p 2008

Sociálně-geografická analýza vnímání a postojů veřejnosti k větrným elektrárnám v ČR.

FRANTÁL, Bohumil

Základní údaje

Originální název

Sociálně-geografická analýza vnímání a postojů veřejnosti k větrným elektrárnám v ČR.

Název anglicky

Social-geographical analyses of public perception and attitudes towards the wind power development in the CR.

Autoři

FRANTÁL, Bohumil

Vydání

Větrná energie v ČR 2008, 2008

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Vyžádané přednášky

Obor

Zemský magnetismus, geodesie, geografie

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

wind power plants; perception; survey; social acceptance

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 2. 7. 2009 11:14, RNDr. Bohumil Frantál, Ph.D.

Anotace

V originále

Větrné elektrárny (VTE) jsou fenoménem, který nadále názorově rozděluje českou (respektive evropskou) laickou i odbornou veřejnost. Z hlediska územního plánování a realizace projektů jejich výstavby je přitom klíčovou právě otázka sociální akceptace, a to nejen ze strany rezidentů dotčených lokalit, ale i z pohledu širší veřejnosti, její politické reprezentace na lokální i regionální úrovni a médií. V kontextu České republiky (potažmo střední Evropy) přitom prozatím chybí komplexněji zaměřená práce, která by zkoumala otázku potenciálních vlivů VTE na životní prostředí a kvalitu života lidí z hlediska subjektivní percepce samotnými sociálními aktéry (tj. obyvateli dotčených oblastí). Proto v tomto směru převažují dosud spíše spekulace a často přehnané obavy. Autoři si kladou za cíl částečně zaplnit tuto mezeru a ve svém příspěvku představují výsledky hlubší analýzy percepce a postojů české veřejnosti k fenoménu VTE, přičemž nabízí i dílčí srovnání názorových hladin obyvatel z lokalit dvou sousedních států (ČR a Rakousko).

Anglicky

Wind power development is a global phenomenon that is still related to considerable social controversy in many countries. In context of the Czech Republic (or Central Europe) we are still short of more complex study, which would examine potential impacts of wind turbines on the environment and the quality of life from the perspective of local actors (i.e. the residents of concerned areas); therefore rather speculations and unreasonable concerns prevail so far in this respect. The paper presents a deeper analysis of perception and attitudes of residents living in the areas with wind parks and withal it provides a partial international comparison of opinion levels of two neighboring countries (Czech Republic and Austria).

Návaznosti

KJB700860801, projekt VaV
Název: Využití větrné energie: Hodnocení prostorových vztahů, environmentálních aspektů a sociálních souvislostí pomocí nástrojů GIS