2009
Variabilita vodních organismů v závislosti na minerální bohatosti západokarpatských slatinišť
BOJKOVÁ, Jindřiška, Jana SCHENKOVÁ, Věra OPRAVILOVÁ, Markéta FRÁNKOVÁ, Michal HORSÁK et. al.Základní údaje
Originální název
Variabilita vodních organismů v závislosti na minerální bohatosti západokarpatských slatinišť
Název česky
Variabilita vodních organismů v závislosti na minerální bohatosti západokarpatských slatinišť
Název anglicky
Variability of benthic assemblages along the gradient of mineral richness in Western Carpathian spring fens
Autoři
BOJKOVÁ, Jindřiška (203 Česká republika, garant, domácí), Jana SCHENKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Věra OPRAVILOVÁ (203 Česká republika, domácí), Markéta FRÁNKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Michal HORSÁK (203 Česká republika, domácí) a Jan HELEŠIC (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Sborník příspěvků 15. konference České limnologické společnosti a Slovenskej limnologickej spoločnosti, 2009
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/09:00037264
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
ISBN
978-80-254-4698-0
Klíčová slova česky
bentická společenstva; prameništní slatiniště; Západní Karpaty
Klíčová slova anglicky
benthic assemblages; spring fens; Western Carpathians
Změněno: 10. 3. 2011 14:05, doc. RNDr. Jan Helešic, Ph.D.
V originále
Hlavní ekologický gradient, který ovlivňuje vegetaci slatinišť a definuje jejich jednotlivé ekologické typy je podmíněn změnou minerální bohatosti. Společenstva vodních bezobratlých se skládají z fylogeneticky a ekologicky rozdílných skupin, proto druhová bohatost a složení jednotlivých taxocenóz mohou na gradientu minerální bohatosti záviset různým způsobem. Pro studium druhové bohatosti a variability různých taxocenóz podél tohoto gradientu bylo vybráno 13 lokalit na moravsko-slovenském pomezí, které reprezentují hlavní typy západokarpatských prameništních slatinišť. Sběr vzorků rozsivek, krytenek, vodního hmyzu a opaskovců proběhl v roce 2006 kvantitativními metodami. Složení taxocenóz krytenek (celkem bylo zjištěno 122 druhů) a rozsivek (188) silně odráží minerální gradient. Struktura taxocenóz se mění od minerálně chudých slatinišť po minerálně bohatá pěnovcové slatiniště a odráží také hlavní vegetační typy slatinišť. Druhová bohatost rozsivek roste od minerálně chudých slatinišť k minerálně bohatým slatiništím, druhová bohatost krytenek se podél tohoto gradientu nemění. Permanentní složka makrozoobentosu slatinišť reprezentovaná především opaskovci (Clitellata, celkem zjištěno 35 druhů a rodů) je podmíněna minerální bohatostí stanovišť i vlastnostmi substrátu. Druhová bohatost podél hlavního gradientu klesá směrem k minerálně bohatým slatiništím. Vodní hmyz, reprezentovaný v této studii především pošvatkami (Plecoptera, celkem nalezeno 12 druhů), je ovlivněn především substrátem dna jednotlivých stanovišť. Minerální bohatost je důležitá pouze na lokalitách se silným srážením pěnovce, kde vznikají specifické podmínky pro larvy. V závislosti na substrátu se střídají druhy vyskytující se na štěrkovém substrátu, s druhy žijícími na hrubé organické hmotě, jemné organické hmotě a vegetaci. Počet druhů se na jednotlivých typech stanovišť nemění.
Anglicky
The gradient of mineral richness is the main ecological gradient exhibited in spring fens. Since benthic assemblages comprise phylogenetically and ecologicaly diverse taxa, species richness and composition of groups may response to this gradient depending on individual species requirements. Four different groups were studied in Western Carpathian spring fens, diatoms, testate amoebae, clitellates and aquatic insects. The main aim of this study was to test whether and how different groups of aquatic organisms reflect the gradient of mineral richness of spring fens, and also to compare responds of different taxocoenoses. Diatoms and testate amoebae, which are due to their physiological requirements directly reliant on mineral richness and nutrients, were very closely dependent on the studied gradient similarly like the vascular plants and molluscs. As for these groups the species richness of diatoms also grows from mineral-poor to mineral-rich fens. A weaker connection to the gradient was found for Clitellata, which respond to mineral richness vicariously through a dependency on organic substrate that is determined primarily by the change of vegetation along the gradient. The pattern of species richness change along the gradient is opposite than in vascular plants, molluscs, and diatoms. Aquatic insects, represented in this study by stoneflies (Plecoptera), are influenced mainly by the substrate characteristics of spring fens. Mineral richness is important only on sites with extreme tufa precipitation where specific conditions for the development of larvae are present.
Návaznosti
MSM0021622416, záměr |
|