KROUPA, Jiří. Emblematika, literatura a umění v 18. století, aneb ut pictura poesis non erit. In Kateřina Pípová, Monika Mikulášková (eds.), Literatura mezi uměními. Sborník přednášek prodoktorandský seminář Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. První vyd. České Budějovice: Nakladatelství Tomáš Halama, 2009, s. 89-106. ISBN 978-80-87082-11-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Emblematika, literatura a umění v 18. století, aneb ut pictura poesis non erit
Název anglicky Symbolic language, literature and art in the 18th Century, or ut pictura poesis non erit
Autoři KROUPA, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání První vyd. České Budějovice, Kateřina Pípová, Monika Mikulášková (eds.), Literatura mezi uměními. Sborník přednášek prodoktorandský seminář Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. od s. 89-106, 18 s. 2009.
Nakladatel Nakladatelství Tomáš Halama
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Umění, architektura, kulturní dědictví
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/09:00037604
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-87082-11-9
Klíčová slova česky Emblematika; literatura a umění; ut pictura poesis
Klíčová slova anglicky Symbolic language; literature and art; ut pictura poesis
Změnil Změnil: prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc., učo 1868. Změněno: 19. 11. 2013 14:30.
Anotace
Vztah mezi literaturou a výtvarným uměním byl v minulosti interpretován prostřednictvím Horáciova výroku ut pictura poesis. V moderní době inspirovala variace na toto motto Huberta Kohla k tomu, aby objasnil větu ut pictura poesis non erit u Denise Diderota. Přednáška na několika příkladech z dějin umění ukazuje, že podobný způsob myšlení jako v teorii umění se objevil rovněž v praktické práci umělců a v recepci uměleckých děl.
Anotace anglicky
In the past, the relation between literature and fine arts was interpreted in terms of Horaces motto ut pictura poesis. In modern times, the variation of this motto inspired Hubert Kohl to work on the proposition ut pictura poesis non erit by Denis Diderot. This lecture shows by few examples from the art history, that this kind of movement, that we can see in art theory, was present also in common practice a reception of the works of art.
Návaznosti
1N04060, projekt VaVNázev: Konsorciální zpřístupnění základních uměleckohistorických a teoretických informačních zdrojů pro vizuální umění a architekturu.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Konsorciální zpřístupňování základních uměleckohistorických a teoretických informačních zdrojů pro vizuální umění a literaturu
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 06:12