2009
Biomedical Device learning needs of general nurses in first cycle programs in the Czech Republic
PACLOVÁ, Šárka, Vojtěch MORNSTEIN a Carmel J. CARUANAZákladní údaje
Originální název
Biomedical Device learning needs of general nurses in first cycle programs in the Czech Republic
Název česky
Potřeba výuky lékařské přístrojové techniky v bakalářském studijním programu Všeobecná sestra v České republice
Autoři
PACLOVÁ, Šárka (203 Česká republika, garant), Vojtěch MORNSTEIN (203 Česká republika) a Carmel J. CARUANA (470 Malta)
Vydání
Berlin, IFMBE Proceedings, Vol. 25, World Congress on medical physics and biomedical engineering, od s. 145-147, 3 s. 2009
Nakladatel
Springer
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele
Německo
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/09:00037848
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
ISBN
978-3-642-03897-6
ISSN
UT WoS
000282043300041
Klíčová slova anglicky
Biomedical devices; general nurses; Curriculum development; first cycle programs
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 4. 1. 2010 14:09, prof. RNDr. Vojtěch Mornstein, CSc.
V originále
The objective of this study was to assess the biomedical device learning needs of General Nurses in the Czech Republic so that we could design an updated biomedical physics curriculum for them. The methodology consisted of a postal survey targeting heads of academic and hospital Nursing departments in Czech universities and university hospitals. We were interested in knowing which device groups First Cycle General Nursing students are expected to know about and the level of competence expected for each device group. We were also interested to know whether there is agreement or otherwise between the expectations of hospital based clinical nursing departments and university based academic nursing departments. We present the results of the survey and discuss their relevance to biomedical physics curriculum development in the Czech Republic.
Česky
Předmětem této studie je posoudit potřeby vzdělávání v oblasti přístrojové techniky u všeobecných sester v České republice, aby mohlo být pro ně vytvořeno modernizované studijní curriculum biomedicínské fyziky. Metodologií práce je písemné dotazování zaměřené na pracovníky v nemocnicích a na fakultách zodpovědné za práci nebo studium všeobecných sester. Zajímalo nás zjištění, o kterých skupinách přístrojů a na jaké úrovni kompetence by měly mít studentky oboru znalosti. Též nás zajímala shoda v očekávání kompetenčních úrovní u kompetentních pracovníků v nemocnicích a na fakultách. Presentujeme výsledky studie a diskutujeme jejich relevantnost pro výuku biomedicínské techniky u všeobecných sester v České republice.