JAHODA, Robert a Dagmar ŠPALKOVÁ. Analýza distribučních aspektů regulace/deregulace nájemného v ČR. Urbanismus a územní rozvoj. Brno: Ústav územního rozvoje, 2009, XII, 4/2009, 10 s. ISSN 1212-0855.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Analýza distribučních aspektů regulace/deregulace nájemného v ČR
Název anglicky Distributional Aspects of Rent Control System and its Liberalization: The Case of the Czech Republic
Autoři JAHODA, Robert (203 Česká republika, garant, domácí) a Dagmar ŠPALKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Urbanismus a územní rozvoj, Brno, Ústav územního rozvoje, 2009, 1212-0855.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/09:00037883
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova česky bydlení; deregulace; nájemné
Klíčová slova anglicky housing; deregulation; rent
Štítky expenditure, housing, regulation, rent
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Ing. Robert Jahoda, Ph.D., učo 16912. Změněno: 2. 6. 2017 16:01.
Anotace
Regulace nájemného má v České republice dlouhou tradici (téměř 90 let). Velký význam měla také v době ekonomické transformace. V průběhu minulých let se však stala jedním z nejrigidnějších nástrojů bytové politiky. Až v roce 2006 vstoupil v platnost zákon, který by měl vést k deregulaci nájemného, a tedy k dalšímu uvolnění trhu s byty. Dva roky po začátku procesu deregulace se tak nabízí otázka: jaký bude dopad deregulace nájemného na jednotlivé domácnosti, nepřekročí jejich výdaje na bydlení hranici únosnosti? Cílem příspěvku je zhodnotit dosavadní zkušenost s probíhající deregulací nájemného. Pomocí dat z šetření EU-SILC odpovíme v příspěvku na otázku, jaký je sociální status domácností využívajících regulované nájemné a zda jsou mezi domácnostmi patrné regionální rozdíly v nákladech na bydlení.
Anotace anglicky
Rent control has a long tradition in the Czech Republic (more than ninety years). Rent control used to be well founded during the transformation period. It was just the year 2006 when a special act on rent control liberalization came into existence. Now; two years after launching the deregulation process, it is natural to ask what effects bring rent deregulation to a particular household. Can households afford increased rent prices? The aim of the paper is to evaluate the process of rent control liberalization in the Czech Republic. Based on EU-SILC micro data for the Czech Republic we will formulate what the social status of household living in rent controlled housing is, what are the regional differences in cost of living.
VytisknoutZobrazeno: 26. 7. 2024 05:22