NAVRÁTIL, Vladislav a Jiřina NOVOTNÁ. History and Some Problems of Materials Hardness Measurement. In XXVII International Colloquium on the Management of Educational Process. 1. vyd. Brno: University of Defense, Faculty of Economics and Management, 2009, s. 181-184. ISBN 978-80-7231-650-2.
Originální název History and Some Problems of Materials Hardness Measurement
Název česky Historie a některé problémy měření tvrdosti materiálů
Autoři NAVRÁTIL, Vladislav (203 Česká republika, garant, domácí) a Jiřina NOVOTNÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, XXVII International Colloquium on the Management of Educational Process, od s. 181-184, 4 s. 2009.
Nakladatel University of Defense, Faculty of Economics and Management
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10302 Condensed matter physics
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV RIV/00216224:14410/09:00037900
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-7231-650-2
Klíčová slova česky historie; tvrdost; pevné látky; matematické modely
Klíčová slova anglicky History; hardness; solid state; mathematical models
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Vladislav Navrátil, CSc., učo 129. Změněno: 25. 3. 2013 16:06.
In the first part of contribution a short survey of hardness measuremen methods is presented. One of main problems of microhardness and nanohardness measurement is Indentation Size Effect (ISE). In the second part there are results of ISE measurements measured for some pure metals. These results are discussed and compared with other authors.
Anotace česky
V našem příspěvku je stručně uveden přehled a historie metod měření tvrdosti materiálů. Jedním z hlavních současných problémů měření mikrotvrdosti a nanotvrdosti je tzv. Indentation Size Effect (ISE). V článku je tento jev popsán a jsou zde uvedeny výsledky měření ISE na několika čistých kovech. Výsledky jsou diskutovány a srovnány s údaji jiných autorů.
VytisknoutZobrazeno: 18. 7. 2024 10:23