ŠRAMKOVÁ, Dana a Marek FRYŠTÁK. Role celní správy v ČR, SR a EU. In Slovensko v Európskej únii. 1. vyd. Bratislava: Akadémia Policajného zboru, 2009, s. 100-110. ISBN 978-80-8054-477-5.
Originální název Role celní správy v ČR, SR a EU
Název anglicky The role of Customs Administration in the Czech Republic, Slovakia and EU
Autoři ŠRAMKOVÁ, Dana (203 Česká republika, garant) a Marek FRYŠTÁK (203 Česká republika).
Vydání 1. vyd. Bratislava, Slovensko v Európskej únii, od s. 100-110, 11 s. 2009.
Nakladatel Akadémia Policajného zboru
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14220/09:00043194
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-8054-477-5
Klíčová slova česky celní správa; celní unie; orgán celní správy; pověřený celní orgán; policejní orgán; Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF); Světová celní organizace (WCO)
Klíčová slova anglicky customs administration; customs union; customs administration authority; authorised customs authority; police authority; The European Anti-Fraud Office; World Customs Organization
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. JUDr. Marek Fryšták, Ph.D., učo 48283. Změněno: 4. 5. 2010 13:00.
Celní správa ve funkčním pojetí dnes zahrnuje celou řadu činností. Vedle tradiční celničiny se celní orgány členských zemí EU zabývají též správou vybraných (nepřímých) daní, kontrolou tzv. elektronického mýtného či celou řadou činností v rámci tzv. dělené správy. Mezi naznačenou širokou škálou úkolů, které orgány celní správy v různých členských státech plní, je však třeba vyzdvihnout mezinárodní spolupráci v rámci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a Světové celní organizace (WCO). Úlohou OLAFu je přitom ochrana finančních zájmů Evropské unie, což představuje boj proti podvodům, korupci a dalším nezákonným aktivitám, včetně pochybení evropských institucí.
Anotace anglicky
Customs administration in the functional concept represents today a wide range of activities. In addition to traditional customs proceedings, the customs administration bodies in the European countries engaged in the administration of selected (indirect) taxes, fees associated with the use of the highways or so called divided administration. However, there should be underlined the international cooperation within the framework of the European Anti-Fraud Office (OLAF). The mission of OLAF is to protect the financial interests of the European Union, which means to fight fraud, corruption and any other irregular activity, including misconduct within the European Institutions.
Návaznosti
GP407/09/P494, projekt VaVNázev: Celní právo v prostředí globalizace