SMEKAL, Hubert. Lidská práva v Evropské unii. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita Mezinárodní politologický ústav, 2009, 288 s. Monografie, svazek č. 28. ISBN 978-80-210-5045-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Lidská práva v Evropské unii
Název anglicky Human Rights in the European Union
Autoři SMEKAL, Hubert (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, 288 s. Monografie, svazek č. 28, 2009.
Nakladatel Masarykova univerzita Mezinárodní politologický ústav
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/09:00038520
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-5045-7
Klíčová slova česky Evropská unie; lidská práva; teorie integrace; Soudní dvůr ES; Listina základních práv EU
Klíčová slova anglicky European Union; human rights; theories of integration; Court of Justice; EU Charter of Fundamental Rights
Štítky Evropská unie, lidská práva, Listina základních práv EU, Munipress, Soudní dvůr, teorie evropské integrace
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Hubert Smekal, Ph.D., učo 21778. Změněno: 30. 1. 2013 15:41.
Anotace
Publikace s názvem Lidská práva v Evropské unii si v prvé řadě klade za cíl teoreticky popsat, zda a případně jak dochází k postupnému prorůstání vlivu nadnárodní úrovně vlády do tradiční sféry zájmu národních států - úpravy a provádění problematiky lidských práv. Jak se do státního monopolu rozhodování o nakládání se subjekty v jurisdikci státu vměstná nadnárodní autorita? Jak je možné, že z původně převážně ekonomické organizace se po padesáti letech vyvine subjekt usilující o vlastní právně závazný katalog základních práv? A zejména - jací aktéři za tímto posunem stojí? Snaze porozumět integraci a vysvětlit, proč státy úzce spolupracují a vzdávají se rozhodovacího monopolu ve prospěch nadnárodního subjektu, se věnují klasické integrační teorie intergovernmentalismus a neofunkcionalismus, považované však již déle za překonané. Práce proto představuje i současné teorie evropské integrace, jež by měly lépe vysvětlit integrační proces. Publikace se přímo na aplikaci teorií nezaměřuje, snaží se nabídnout vlastní zobecňující schéma pro vysvětlení stálého rozšiřování působnosti Evropské unie. Konkrétně se tedy pokouší přijít s vysvětlením celého procesu začleňování problematiky lidských práv do působnosti Evropské unie.
Anotace anglicky
The aims of this book are to explain, mainly on the systemic level (EC/EU), how the relationship of a supranational entity toward human rights works; and to clarify the process which meant that an originally economic Community began to deal with human rights. The text also outlines how relationships between the systemic and sub-systemic (countries) levels may work in terms of the protection of human rights and it suggests steps to improve the current state.
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 14:58