JIRÁSEK, Jan. Princip subsidiarity v Listině základních práv a svobod Evropské unie. Časopis pro právní vědu a praxi. Brno: Masarykova univerzita, 2009, XVII, č. 4, s. 92-100. ISSN 1210-9126.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Princip subsidiarity v Listině základních práv a svobod Evropské unie
Název anglicky The Principle of Subsidiarity in the Charter of Fundamental rights of the European Union
Autoři JIRÁSEK, Jan (203 Česká republika, garant).
Vydání Časopis pro právní vědu a praxi, Brno, Masarykova univerzita, 2009, 1210-9126.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14220/09:00038946
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky Princip subsidiarity; Evropská unie; Listina základních práv Evropské unie;
Klíčová slova anglicky Principle of subsidiarity; European Union; Charter of Fundamental Rights of the European Union
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Jan Jirásek, Ph.D., učo 61376. Změněno: 13. 2. 2010 13:57.
Anotace
Článek se zabývá možnými výklady principu subsidiarity, jenž byl začleněn do Listiny základních práv a svobod. Nejprve charakterizuje tento princip obecně a v rámci práva Evropské unie. Rozlišuje přitom vnímání tohoto principu v jeho úzkém a širším smyslu. Následně se článek zabývá úlohou principu subsidiarity v Listině z hlediska systematického a gramatického. Dospívá k závěru, že význam principu subsidiarity tak, jak je vymezený v zakládacích smlouvách, nelze bez dalšího na Listinu použít. Naopak zřetelně princip subsidiarity vystupuje jako princip interpretační, neboť Listina v některých případech stanoví povinnost přihlížet k vnitrostátním právním předpisům a praxi členských států a rovněž za svůj zdroj označuje ústavní tradice členských států. Konečně třetí část článku nahlíží na princip subsidiarity v Listině v jeho širším smyslu. Zatímco však procedurální rovina tohoto pojetí (požadavek na vyčerpání vnitrostátních opravných prostředků) je v případě aplikace Listiny obtížně realizovatelná, hmotněprávní rovina (reprezentovaná mimo jiné doktrínou margin of appreciation) by mohla mít na výklad základních práv v Listině určitý vliv.
Anotace anglicky
This article deals with possible interpretations of the principle of subsidiarity which was incorporated in the Charter of the Fundamental Rights and Freedoms of the European Union. First, the principle itself is characterized both generally and specially in the European Union law and the reading of the principle in its wide and narrow sense is discerned. In the second part of the article the systematical and grammatical method of interpretation is used to find and describe the role of the said principle in the Charter. From this point of view, the principle of subsidiarity as defined in the fundamental Treaties (i. e. in its narrow sense as an instrument to solve the division of powers between the Union and the Member States) is not applicable on the Charter. The principle, on the other hand, seems to play an interpretative role, since the Charter invites the courts to interpret the rights and freedoms with regard to the national laws and practice. Finally, the application of the subsidiarity principle in its wide sense is discussed. While the procedural level of this concept (the local remedies exhaustion rule) is practically inapplicable in the case of the Charter, the material level (represented inter alia by the doctrine of margin of appreciation) could have a significant impact on the interpretation of rights and freedoms set forth in the Charter.
VytisknoutZobrazeno: 1. 8. 2024 13:11