D 2010

Vzdělávání sportovních trenérů

JŮVA, Vladimír

Základní údaje

Originální název

Vzdělávání sportovních trenérů

Název česky

Vzdělávání sportovních trenérů

Název anglicky

Coach education

Autoři

JŮVA, Vladimír (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Ostrava, Český pedagogický výzkum v mezinárodním kontextu, od s. 223-232, 10 s. 2010

Nakladatel

Pedagogická fakulta OU

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

Sport a aktivity volného času

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14510/10:00043367

Organizační jednotka

Fakulta sportovních studií

ISBN

978-80-7368-769-4

Klíčová slova česky

sportovní trenér; trenérství; trenérská profese; pedagogická odpovědnost; trenérské vzdělávání; výzkum trenérského vzdělávání

Klíčová slova anglicky

coach; coaching; coach profession; pedagogical responsibility; coach education; research of coach education

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 26. 4. 2011 15:36, Mgr. Eva Špillingová

Anotace

V originále

Příspěvek se zabývá vzděláváním a dalším vzděláváním sportovních trenérů, kteří jako pedagogičtí pracovníci podstatně determinují nejen sportovní, ale i volnočasové a vzdělávací aktivity zejména mladé generace. Úvodní část shrnuje současné tendence trenérského vzdělávání, které kladou důraz na osobnostní a sociální přípravu trenérů, na etické aspekty trenérství a na pedagogickou odpovědnost. Příspěvek dále analyzuje data z provedeného dotazníkové šetření. Oslovení sportovní trenéři často uvádějí, že je absolvované vzdělávání dobře připravilo po stránce teoretické, nedostatečně však na vlastní trenérskou praxi. Významnější roli by mělo sehrávat další trenérské vzdělávání, které by mělo pružněji reagovat zejména na aktuální problémy soudobé trenérské praxe.

Anglicky

The paper deals with education and further education of coaches who as educators significantly determine not only sport activities but also leisure and educational activities primarily in young generation. The introductory part summarises current trends in coach education, which emphasise personality and social training of coaches, ethical aspects of coaching and pedagogical responsibility. Further, the paper analyses data from a questionnaire investigation. The addressed coaches often state that the education they completed prepared them well as regards theory, however concerning their coaching practice it was insufficient. A more significant role should be played by further coach education, which should more swiftly react to the current problems of coaching practice.