J 2010

Kolik je na světě psychoterapií?

VYBÍRAL, Zbyněk, Louis CASTONGUAY, Ester DANELOVÁ, Radek HODOVAL, Viktor KULHAVÝ et. al.

Základní údaje

Originální název

Kolik je na světě psychoterapií?

Název anglicky

How much psychotherapies we have?

Autoři

VYBÍRAL, Zbyněk (203 Česká republika, garant, domácí), Louis CASTONGUAY (840 Spojené státy), Ester DANELOVÁ (703 Slovensko, domácí), Radek HODOVAL (203 Česká republika, domácí), Viktor KULHAVÝ (203 Česká republika, domácí), Romana PLCHOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Helena PŘIBYLOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Psychoterapie, FSS MUNI, Brno, 2010, 1802-3983

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/10:00044138

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

approach; model; technique; criteria; list of therapies

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 30. 10. 2011 20:51, Mgr. Ing. Viktor Kulhavý, Ph.D., MSLS

Anotace

V originále

Počet samostatně existujících a odbornou komunitou uznaných (recognised) psychoterapeutických modelů se pohybuje mezi 200 a 250. Přestože v řadě zdrojů jsou uváděny počty vyšší. Důkladným monitorováním 1294 abstraktů a další stovky článků v předních psychoterapeutických časopisech, několika zásadních knih věnovaných současné psychoterapii i zohledněním situace v řadě zemí (Velká Británie) a v Evropské psychoterapeutické asociaci předkládáme soupis těch psychoterapeutických směrů, které jsou v textech, výzkumech, přehledech o psychoterapii i politických seznamech samostatných modalit uváděny jako samostatná psychoterapie. Dospěli jsme k tomu, že je potřebné třídit zvlášť ucelené směry a zvlášť techniky (oboje často nazývané jako terapie). Ani toto třídění se však neukazuje jako dostatečné, jak rozebíráme v diskusi.

Anglicky

The estimations of a number of stand-alone psychotherapeutic models recognized by the scientific community varies between 200 and 250, though higher estimations have been made in a few sources. We have carefully monitored 1294 abstracts and hundreds of articles in prominent psychotherapy journals, as well as a number of essential books dedicated to the topic of current psychotherapy, and we have also taken into account the situation in several countries (e.g. Great Britain) as well as the attitude of the European Association for Psychotherapy. On the basis of these resources we present a list of those psychotherapeutic approaches that have been referred to as a self-contained psychotherapy in the journal articles, research papers, state-of-the-art reviews and political lists of psychotherapies mentioned. We have concluded that it is necessary to separate psychotherapeutic approaches on one hand from specific techniques on the other (considering both of them are often referred to as psychotherapies). This separation, however still does not seem to be sufficient as we discuss in our work.