GUTH, Jiří, Naděžda JOHANISOVÁ a Martina FILIPOVÁ. Ekonomické a správní nástroje ochrany krajinného rázu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2010, 126 s. ISBN 978-80-210-5245-1.
Originální název Ekonomické a správní nástroje ochrany krajinného rázu
Název anglicky Economic and legislative instruments for landscape character conservation
Autoři GUTH, Jiří (203 Česká republika), Naděžda JOHANISOVÁ (203 Česká republika, garant) a Martina FILIPOVÁ (203 Česká republika).
Vydání 1. vyd. Brno, 126 s. 2010.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14230/10:00044375
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-5245-1
Klíčová slova česky krajinný ráz; krajina; zemědělství; zemědělská ekonomie; rozvoj venkova
Klíčová slova anglicky landscape character; landscape; agriculture; agricultural economics; rural development
Štítky Munipress
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Martina Dvořáková, učo 180818. Změněno: 12. 10. 2010 10:10.
Studie si klade za cíl navrhnout ekonomicko-správní nástroje k ochraně rázovitosti české krajiny. Podrobně je zpracována oblast zemědělství a ochrany přírody a krajiny, okrajově oblasti územního plánování, urbanismu a architektury. Zvláštní pozornost je věnována nepřímým dopadům různých ekonomických nástrojů a jevů. Text obsahuje tabelární přehled všech významných finančních nástrojů použitelných pro ochranu krajinného rázu a potom podrobnější rozbor, kde se u vybraných nástrojů popisuje a hodnotí požadavky na příjemce, předmět podpory, regionální vymezení, ovlivňované složky krajinného rázu a skutečné vlivy na krajinný ráz. Praktické využívání finančních nástrojů je předvedeno na příkladových studiích několika farem resp. spolků. Přehled a hodnocení relevantních koncepcí a strategií zahrnuje územní škálu od mikroregionů až po globální úroveň. Součástí jsou příklady regionálních strategií z vybraného kraje. Návrhy v syntetické části týkají převážně žádoucích změn existujících nástrojů.
Anotace anglicky
The publication analyses legal and financial tools relevant to landscape character protection with a focus on agricultural impact in the Czech Republic. The first section summarises the available Czech literature on the subject. The second section summarises relevant financial instruments and their influence on landcape character. An analysis of selected tools is attempted, including several case studies. Section four summarises international agreements and national and regional government programmes and discusses their influence on landscape character. Policy changes on a national, international and regional level favourable to landscape character are suggested. The summary offers some general comments, including a plea for more effective control mechanisms and for more complex policies and strategies integrating small-scale rural renewable energy production with water and landscape character conservation and sustainable agricultural production based on local economic and biological loops.
Návaznosti
2B06126, projekt VaVNázev: Ochrana krajinného rázu jako podstatného rysu české kulturní krajiny (Akronym: OKRČR)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ochrana krajinného rázu jako podstatného rysu české kulturní krajiny
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 03:18