VAŇHARA, Jaromír, Andrea TÓTHOVÁ, Natália MURÁRIKOVÁ, Hana NOVOTNÁ a Josef HAVEL. New views on the taxonomy of Tachina spp. (Tachinidae): West Palaearctic species. In 7th INTERNATIONAL CONGRESS OF DIPTEROLOGY. 2010.
Originální název New views on the taxonomy of Tachina spp. (Tachinidae): West Palaearctic species.
Název česky Nový pohled na taxonomii západopalearktických druhů rodu Tachina (Tachinidae).
Autoři VAŇHARA, Jaromír (203 Česká republika, garant, domácí), Andrea TÓTHOVÁ (703 Slovensko, domácí), Natália MURÁRIKOVÁ (703 Slovensko, domácí), Hana NOVOTNÁ (203 Česká republika) a Josef HAVEL (203 Česká republika, domácí).
Vydání 7th INTERNATIONAL CONGRESS OF DIPTEROLOGY, 2010.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Kostarika
Kód RIV RIV/00216224:14310/10:00044759
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Artificial Neural Networks-ANN phylogeneze CO I Cyt b 12S 16S samčí postabdomen
Klíčová slova anglicky Artificial Neural Networks-ANN phylogeny CO I Cyt b 12S 16S male postabdomen
Štítky ANN Insects Identification, Diptera molecular markers phylogeny, phylogenetic relationships, phylogeny, tachinid fly, Tachinidae
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jaromír Vaňhara, CSc., učo 391. Změněno: 4. 1. 2011 11:38.
The male postabdominal structures with pen drawings and micrographs were given. Molecular analyses based on 4 mitochodrial markers were done and supervised feed-forward Artificial Neural Networks (ANN) methodology was applied to morphometric and qualitative characters.All approaches resolved taxonomic doubts with identical results: 1) the four presently recognized subgenera of the genus Tachina were confirmed and the description of a new subgenus was recommended; 2) the validity of a new boreo-alpine species (sp.n.) was confirmed; 3) the previously supposed presence of T. casta in central Europe was not supported; 4) West Palaearctic T. nupta was contrasted with East Palaearctic specimens from Japan 5) T. nigrohirta, resurrected recently from synonymy with T. ursina, was confirmed as a valid species. This study was supported by the grant of The Ministry of Education of CR No. MSM 0021622416.
Anotace česky
Samčí genitálie s detailními kresbami a mikrofotografiemi doplňují molekulární analýzu založenou na 4 mitochondriálních genech a analýzu morfometrických a kvalitativních znaků pomocí umělých neuronových sítí-ANN.Studie byla podpořena výzkumným záměrem MSM 0021622416.
Návaznosti
MSM0021622416, záměrNázev: Diverzita biotických společenstev a populací: kauzální analýza variability v prostoru a čase
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Diverzita biotických společenstev: kauzální analýza variability v prostoru a čase
VytisknoutZobrazeno: 11. 5. 2024 17:49