D 2010

Is Accessibility an Issue in the Knowledge Society? Modern Web Applications in the Ligth of Accessibility

BÁRTEK, Luděk, Radek OŠLEJŠEK a Tomáš PITNER

Základní údaje

Originální název

Is Accessibility an Issue in the Knowledge Society? Modern Web Applications in the Ligth of Accessibility

Název česky

Je přístupnost problém ve znalostní společnosti? Moderní webové aplikace z pohledu přístupnosti

Autoři

BÁRTEK, Luděk (203 Česká republika, garant, domácí), Radek OŠLEJŠEK (203 Česká republika, domácí) a Tomáš PITNER (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Heidlberg, Organizational, Business and Technological Aspects of the Knowledge Society, od s. 359-364, 6 s. 2010

Nakladatel

Springer

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10201 Computer sciences, information science, bioinformatics

Stát vydavatele

Německo

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14330/10:00065884

Organizační jednotka

Fakulta informatiky

ISBN

978-3-642-16323-4

ISSN

UT WoS

000288466500040

Klíčová slova česky

Web 2.0, RIA, přístupnost, doporučení W3C, WAI-ARIA

Klíčová slova anglicky

Web 2.0; Rich Internet Applications; accessibility; W3C Recommendations; WAI-ARIA

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 5. 3. 2021 08:36, doc. RNDr. Radek Ošlejšek, Ph.D.

Anotace

V originále

Recent development in Web shows a significant trend towards more user participation, massive use of new devices including portables, and high interactivity. Web is no more solely a publication medium, but an environment for participation. The user participation goes hand in hand with inclusion of all potential user groups, not excluding people with special needs. However, we claim that albeit all the effort towards accessibility, it has not yet found an appopriate reflection among stakeholders of the ``Top Web Applications'' nor their users. This leads to undesired causes --- the business-driven Web without \emph{all user} participation is not a really democratic medium and, actually, does not comply with the original characteristics of Web 2.0. The paper demonstrates this unfavourable state and tries to find answers and perspectives of further development including standardization processes and technical obstacles behind. It also shows ways and particular techniques to cope with the challenge based on our own research and development in accessible graphics and dialog-based systems.

Česky

Aktuální vývoj na Webu odráží významný trend ve větší participaci uživatelů, masivní využívání nových zařízení jako jsou různá přenostná zařízení a vyšší interaktivitu webových stránek. Web přestal být pouze nástrojem pro publikování, ale stal se prostředím pro spolúčast na vývoji. Spolúčast uživatelů jde ruku v ruce se začleněním všech skupin potenciálních uživatelů, včetně uživatelů s různými postiženími. Jakkoliv deklarujeme, že se činní vše pro přístupnost, přístupnost stále nenalezla pochopení ani mezi podílníky ``Top Web Applications'' ani mezi jejich uživateli. Toto vede k nežádoucím důsledkům --- obchodem řízený Web bez umožnění participace všech uživatelů není demokratickým prostředím a je v rozporu s původní charakteristikou Webu 2.0. Tento článek demonstruje tento nevhodný stav a snaží se nalézt odpovědi a perspektivu pro další rozvoj včetně procesu standardizace a technických překážek za ním. Ukazuje také cestu a částečné techniky, které umožní čelit této výzvě, založené na našem výzkumu a vývoji v oblasti přístupné grafiky a dialogových sýstémů.

Návaznosti

GA201/07/0881, projekt VaV
Název: Dialogové generování webovských prezentací a grafiky pro zrakově postižené
Investor: Grantová agentura ČR, Dialogové generování webovských prezentací a grafiky pro zrakově postižené