HOLUBOVÁ ZÁVODNÁ, Blanka, Miroslava GREGEROVÁ a Jaromír LEICHMANN. Chemické složení skloviny středověkých tyglíků z Brna a Jihlavy. Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku. Brno: Masarykova universita, 2010, XVII, 1-2, s. 179-181. ISSN 1212-6209.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Chemické složení skloviny středověkých tyglíků z Brna a Jihlavy
Název česky Chemické složení skloviny středověkých tyglíků z Brna a Jihlavy
Název anglicky Chemism of the glass phase from medieval crucibles from Brno and Jihlava
Autoři HOLUBOVÁ ZÁVODNÁ, Blanka (203 Česká republika), Miroslava GREGEROVÁ (203 Česká republika, garant, domácí) a Jaromír LEICHMANN (203 Česká republika, domácí).
Vydání Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, Brno, Masarykova universita, 2010, 1212-6209.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/10:00045313
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky tyglík; skelné fáze; tavení kovů
Klíčová slova anglicky crucible; glass phase; metal melting
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. RNDr. Miroslava Gregerová, CSc., učo 1163. Změněno: 11. 1. 2011 11:48.
Anotace
V příspěvku jsou shrnuty výsledky studia tyglíků z Brna, Mečové ul. a Jihlavy Starých Hor. Z každé lokality byly analyzovány dva tyglíky, v rámci každého tyglíku byly zkoumány skelné náteky a vlastní keramická hmota. Ve skelných fázích brněnských tyglíků byly nalezeny póry vyplněné Cu bohatým sklem až téměř čistou mědí. V jihlavských tyglících je skelná fáze bohatá na Pb a novotvořené minerály odpovídají lithargitu a kaliofilitu. Předpokládáme, že v brněnských tyglících byla zpracovávána měď. V tyglících z Jihlavy se s ohledem na vysoký obsah Pb ve skelné hmotě, pravděpodobně tavilo nebo zpracovávalo stříbro.
Anotace anglicky
The medieval crucibles from two localities: Brno, Mečová Street and Jihlava Staré Hory were studied in order to determine the nature of raw materials, metals and the technological aspects of their production and use. The glass phases of all crucibles contain new formed minerals which grew rapidly during cooling. In crucibles from Brno was melted probably copper or Cu rich ore and in case of Jihlava Staré Hory crucibles were used for melting of Pb rich argentiferous ore.
Návaznosti
MSM0021622427, záměrNázev: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku
VytisknoutZobrazeno: 11. 5. 2024 13:34