B 2011

Veřejné statky: Teorie a experiment

ŠPALEK, Jiří

Základní údaje

Originální název

Veřejné statky: Teorie a experiment

Název anglicky

Public Goods: Theory and Experiment

Autoři

ŠPALEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, 224 s. Edice Ekonomie, 2011

Nakladatel

C.H, Beck

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14560/11:00051535

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

ISBN

978-80-7400-353-0

Klíčová slova česky

Veřejný statek experiment teorie her kooperace

Klíčová slova anglicky

Experimental economics; public goods; game theory; free-rider

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 21. 3. 2013 15:15, Mgr. Daniela Marcollová

Anotace

V originále

Publikace je zaměřená především na problematiku soukromého poskytování veřejných statků. V této souvislosti je vysvětlen fenomén tzv. černého pasažérství. Důraz je kladen na identifikaci a sumarizaci možností, které mohou tomuto jevu předejít, či ho nějakým způsobem omezit, aniž by byl nutný zásah státu do ekonomiky. Autor hledá odpověď na otázky: Mohou lidé dobrovolně spolupracovat, aniž by jim to bylo nařízeno? Za jakých podmínek může tato spolupráce nastat a které faktory jí mohou napomáhat? U kterých typů veřejných statků nelze tuto spolupráci naopak očekávat? Zvláštní pozornost je věnována jednomu z tradičních příkladů veřejného statku, a to charitativní činnosti. Právě příklad charity ukazuje, že spojení mezi veřejným statkem a veřejným poskytováním není v praxi pravidlem. Pro studium soukromého poskytování veřejných statků mají nezastupitelný význam ekonomické experimenty, které postupně vedly dokonce k přehodnocení teorie a jejímu značnému obohacení.

Anglicky

This monographic publication summarizes contemporary knowledge of the economic phenomenon known as ‘free riding behaviour’. The publication not only reviews ‘public good theory’ but also presents alternative concepts. One of the methods employed when studying ‘public good’ is economic experiments. The text of the publication presents selected results of experiments concerning ‘public good’. They show that difference between the theoretical model and actual or ‘real’ behaviour can be identified also in ‘laboratory conditions’.

Návaznosti

MUNI/A/0902/2009, interní kód MU
Název: Aktuální ekonomické a institucionální problémy veřejných politik (Akronym: EKINVERPOL)
Investor: Masarykova univerzita, Aktuální ekonomické a institucionální problémy veřejných politik, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty