MUSIL, Libor a Vlasta JANSKÁ. Neochota ke změně - rigidita nebo rezistance? In Winkler, J.; Klimplová, L. (eds.): Nová sociální rizika na trhu práce a potřeby reformy české veřejné politiky. Brno: Masarykova univerzita, 2010, s. 161-185, 24 s. MOPO. ISBN 978-80-210-5352-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Neochota ke změně - rigidita nebo rezistance?
Název česky Neochota ke změně - rigidita nebo rezistance?
Název anglicky Reluctance to Change - Rigidity or Resistance?
Autoři MUSIL, Libor (203 Česká republika, garant, domácí) a Vlasta JANSKÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Brno, Winkler, J.; Klimplová, L. (eds.): Nová sociální rizika na trhu práce a potřeby reformy české veřejné politiky, od s. 161-185, 24 s. MOPO, 2010.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/10:00045668
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-5352-6
Klíčová slova česky změna přístupu ke klientům strategie řadových pracovníků poradenství pro nezaměstnané akční výzkum
Klíčová slova anglicky change of approach to clients frontline strategies counselling to unemployed action research
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: PhDr. Vlasta Řezníková, Ph.D., učo 78721. Změněno: 3. 1. 2011 20:25.
Anotace
Kapitola je věnována otázce: Odmítají řadoví poradci pro nezaměstnané rigidně jakoukoliv změnu práce s klienty nebo jsou vůči změně rezistentní, pokud jim může přinést ohrožení? Pomocí případových studií konzultačních skupin poradců ze dvou organizací autoři ukazují, že poradci své stanovisko ke změně vyjadřovali nepřímo posouzením její proveditelnosti podle vlastních hledisek a že během diskuse o problémech byli rezistentní vůči změně, která mohla narušit jejich pojetí role poradce pro nezaměstnané. Autoři navrhují využít jako nástroj porozumění strategiím, s jejichž pomocí řadoví poradci reagují na změnu, pojem pojetí problémů a vymezují pět dimenzí tohoto pojmu: seznam problémů, hledisko posuzování proveditelnosti změny, roztřídění problémů podle proveditelnosti jejich řešení, důvody modifikace tohoto roztřídění a stanovisko ke změně.
Anotace anglicky
The chapter is devoted to the question: Do frontline advisors to unemployed refuse any change in rigid manner or are they resistant against changes that jeopardize them? By presenting case studies of consultation groups from two selected organizations, the authors argue that frontline advisors express their position on change indirectly by assessing feasibility of respective change in their own terms and that they have been resistant towards changes disturbing their own concept of the advisor role. To understand strategies used by frontline advisors in responding to change, the authors propose to refer to the notion conception of problems and they define the following five dimensions that conception of problems consists in: list of problems, terms of change feasibility assessment, classification of problems in terms of their solution feasibility, reasons for modifying problems classification, and position on respective change.
Návaznosti
2D06009, projekt VaVNázev: Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb. (Akronym: NPVII23001)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb
VytisknoutZobrazeno: 14. 5. 2024 15:48