ŠVAŇHALOVÁ, Blanka a Marie ZHAI. Prostorová variabilita hyporeosu v toku s ovlivněným průtokovým režimem. In Zoologické dny 2010. 2010.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Prostorová variabilita hyporeosu v toku s ovlivněným průtokovým režimem
Název anglicky Spatial variability of hyporeos in a stream with artificial discharge regime
Autoři ŠVAŇHALOVÁ, Blanka a Marie ZHAI.
Vydání Zoologické dny 2010, 2010.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky hyporeos; kolísavý průtok
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Zedková, učo 106921. Změněno: 4. 1. 2011 14:35.
Anotace
Bylo studováno složení hyporheické fauny na odběrovém profilu řeky Dyje v České republice pod vodní nádrží Vranov, na které je vybudována hydroelektrárna. Předpokladem bylo, že špičkový provoz této hydroelektrárny zásadním způsobem ovlivňuje skladbu hyporheického společenstva. Dopady kolísavého průtoku na hyporheos byly zjišťovány na pěti odběrových místech v toku, které se lišily hydrogeologickými podmínkami, ve dvou podzimních odběrech (2002 a 2003). Vzorky byly získány metodou freeze-core (metoda namražovacích sond) do hloubky 40 cm v substrátu. Bylo stanoveno velikostní zastoupení sedimentu a obsah organického uhlíku. Byly naměřeny rozdíly v průměrných průtocích mezi lety. Průměrný průtok více kolísal v roce 2002, naproti tomu v roce 2003 byly jeho hodnoty daleko stálejší. Zjistili jsme, že nejdůležitějším abiotickým faktorem, působícím na distribuci hyporheosu, byla hloubka (vysvětlovala 10,4 % celkové variability). 96 % všech nalezených hyporheických organismů pocházelo ze svrchních 20 cm sedimentu. Dalším podstatným abiotickým faktorem bylo umístění vzorku v prostoru (faktory proudnice a začátek lavice dohromady vyčerpávaly 15,8 % celkové variability) a s tím související proudové podmínky. Nebyl potvrzen vliv obsahu org. uhlíku a velikostního zastoupení sedimentu na složení hyporheosu. Předpokládáme tedy, že odlišnost vertikální distribuce hyporheosu a rozdílná distribuce mezi stanovišti je způsobena odlišnými hydrogeologickými podmínkami a umístěním v toku. Je pravděpodobné, že s tím související fluktuace průtoku měly na skladbu hyporheosu také vliv.
Anotace anglicky
A composition of hyporheic fauna was studied in the Dyje river downstream the reservoir Vranov. The dam also serves as a hydroelectric power station and affects downstream fauna by artificial outflow. We assumed the impact of hydrological conditions and the position in the stream on the distribution of hyporheos. These factors were related to fluctuated discharge, so we supposed the impact of artificial outflow as well. The study was carried out at five sites with different flow conditions in two seasons (autumn 2002 and 2003). Samples were taken using freeze-coring to the depth of 40 cm. The sediment structure and the organic matter content were assessed. The most important factor affecting the distribution of hyporheic fauna was the depth (10,4 % of explained variability). About 96 % of invertebrate were concentrated in the upper 20 cm layer. The second important factor was the position in the stream (streamline and head of a gravel bar together explained 15,8 % of variability), which was associated with local flow conditions. A comparison between these results and these results obtained from a stream with natural discharge regime was made.
VytisknoutZobrazeno: 27. 9. 2024 00:51