ZEZULKA, Štěpán, Marie KUMMEROVÁ a Lucie VÁŇOVÁ. Organické polutanty a bioindikace jejich vlivu na rostliny. In Bulletin ČSEBR - 12. Konference Experimentální Biologie Rostlin (Praha, 14.9.-17.9.2010). 2010. ISSN 1213-6670.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Organické polutanty a bioindikace jejich vlivu na rostliny
Název česky Organické polutanty a bioindikace jejich vlivu na rostliny
Název anglicky Organic pollutants and the bioindication of their effect to plants
Autoři ZEZULKA, Štěpán (203 Česká republika, garant, domácí), Marie KUMMEROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Lucie VÁŇOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Bulletin ČSEBR - 12. Konference Experimentální Biologie Rostlin (Praha, 14.9.-17.9.2010), 2010.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/10:00049257
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISSN 1213-6670
Klíčová slova česky organcké polutanty;bioindikace;fotosyntéza;fluorescence chlorofylu;
Klíčová slova anglicky organic pollutants;bioindication;photosynthesis;chlorophyll fluorescence;
Změnil Změnil: RNDr. Štěpán Zezulka, Ph.D., učo 4658. Změněno: 2. 2. 2011 13:52.
Anotace
Mezi perzistentní organické polutanty (POPs) patří skupina polycyklických aromatických uhlovodíků (PAHs). Díky fyzikálně-chemickým a environmentálně-chemickým vlastnostem a odolnosti vůči degradačním procesům se PAHs kumulují v abiotické složce prostředí i v živých organismech. Mnohé PAHs jsou potenciálními mutageny, karcinogeny či teratogeny. Vegetací vstupují do potravního řetězce. PAHs po přijetí rostlinami mohou v závislosti na délce expozice, koncentraci a míře transformace vyvolat akutní, chronické nebo latentní poškození rostlin, zvláště v kombinaci s jinými environmentálními faktory. Metabolické, růstové a vývojové změny rostlin jsou dokladem ovlivnění řady biochemických a fyziologických procesů, determinujících růst a vývoj rostlin. Proto se pozornost zaměřuje na ty procesy, které mohou být využity jako včasné bioindikátory vlivu. Vhodným indikátorem, jak dokládají naše výsledky, mohou být dílčí procesy fotosyntézy. Hodnocení biologických parametrů a znalost osudu PAHs v rostlinách může poskytnout rychlejší a ekonomicky výhodnější informace o stupni zatížení prostředí, než komplexní chemické analýzy.
Anotace anglicky
The group of persistent organic pollutants (POPs) contains so called polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs). Due to their physico-chemical and environmentally-chemical properties and resistance to degradation processes, PAHs accummulate both in the abiotic part of the environment and in living organisms. Most of them are potential carcinogenous, mutagenous and teratogenous. Through the vegetation they can reach the food chains. After the uptake by plants, PAHs can (with respect to the exposure period, concentration or transformation stage) cause acute, chronic or latent injury of plants especially in combination with another environmental factors. Metabolic, growth and developmental changes in plants give a proof of an effect to biochemical and physiological processes, driving the growth and development of plants. The main attention is focused to processes which can be used as early indicators of the effect. One of good indicators could be photosynthesis.
Návaznosti
GA522/09/0239, projekt VaVNázev: Buněčné a orgánové odpovědi rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík
Investor: Grantová agentura ČR, Buněčné a orgánové odpovědi rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík
GP522/09/P167, projekt VaVNázev: Analýza fyziologických odpovědí rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík v závislosti na způsobu a rychlosti jeho příjmu
Investor: Grantová agentura ČR, Analýza fyziologických odpovědí rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík v závislosti na způsobu a rychlosti jeho příjmu
VytisknoutZobrazeno: 19. 8. 2024 23:50