VÁŇOVÁ, Lucie, Štěpán ZEZULKA a Marie KUMMEROVÁ. Fyziologické ukazatele fytotoxického účinku fluoranthenu. In Bulletin ČSEBR - 12. Konference Experimentální Biologie Rostlin (Praha, 14.9.-17.9.2010). 2010. ISSN 1213-6670.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Fyziologické ukazatele fytotoxického účinku fluoranthenu
Název česky Fyziologické ukazatele fytotoxického účinku fluoranthenu
Název anglicky Physiological markers of phytotoxic effect of fluoranthene
Autoři VÁŇOVÁ, Lucie (203 Česká republika, garant, domácí), Štěpán ZEZULKA (203 Česká republika, domácí) a Marie KUMMEROVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Bulletin ČSEBR - 12. Konference Experimentální Biologie Rostlin (Praha, 14.9.-17.9.2010), 2010.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/10:00049258
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISSN 1213-6670
Klíčová slova česky fluoranthen;primární procesy fotosyntézy;biomasa;fotosyntetické pigmenty;
Klíčová slova anglicky fluoranthene;primary processes of photosynthesis;biomass;photosynthetic pigments;
Změnil Změnil: RNDr. Štěpán Zezulka, Ph.D., učo 4658. Změněno: 2. 2. 2011 14:17.
Anotace
Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) patří mezi persistentní, bioakumulativní a toxické látky s karcinogenními a mutagenními účinky. Jejich množství v prostředí se navyšuje zejména antropogenní činností. Rostliny mají schopnost tyto látky přijímat, translokovat a akumulovat. Lipofilní PAHs a produkty jejich transformace vyvolávají řadu metabolických i anatomicko-strukturálních změn, například v integritě buněčných membrán a procesů fotosyntézy a respirace na ně vázaných, které se odrážejí v růstu. Sledovány jsou takové znaky a vlastnosti (biomarkery) rostlinného organismu, které mohou indikovat vztah expozice a potenciálního ekologického rizika. Cílem studie bylo hodnocení změn v primárních procesech fotosyntézy jako včasného indikátoru fytotoxického vlivu fluoranthenu (FLT). Rostliny hrachu (Pisum sativum L.) byly kultivovány v Reid-Yorkově živném roztoku bez nebo s přídavkem FLT (0, 0.1, 1 a 5 mg.l-1) po dobu 20 a 27 dní. Přítomnost FLT v rostlinných pletivech vyvolala změny nejen na subcelulární úrovni (obsah a poměry fotosyntetických pigmentů, snížení efektivity primárních procesů fotosyntézy), ale i snížení tvorby biomasy.
Anotace anglicky
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) belong to persistent, bioaccumulative and toxic compounds with carcinogenic and mutagenic effects. Their amount in the environment rise due to anthropogenic activity. Plants are able to take up, translocate and accumulate these compounds. Lipophilic PAHs and products of their transformation cause a series of metabolic and anatomical-structural changes, e.g. in the integrity of cell membranes and tightly-connected photosynthetic and respiratory processes. Such symptoms and properties (biomarkers) of plants are evaluated, which can indicate the relationship of exposure and potential ecological risk. The aim of this study was to evaluate changes in primary photosynthetic processes as an early indicator of phytotoxic FLT effect. Pea plants (Pisum sativum L.) were cultivated in Reid-York nutrient solution without or with the addition of FLT (0, 0.1, 1 and 5 mg/L) for 20 and 27 days. The presence of FLT in plant tissues caused changes not only at subcellular level (content and ratio of photosynthetic pigments, decrease of efficiency of primary photosynthetic processes), but also the decrease of biomass production.
Návaznosti
GA522/09/0239, projekt VaVNázev: Buněčné a orgánové odpovědi rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík
Investor: Grantová agentura ČR, Buněčné a orgánové odpovědi rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík
GP522/09/P167, projekt VaVNázev: Analýza fyziologických odpovědí rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík v závislosti na způsobu a rychlosti jeho příjmu
Investor: Grantová agentura ČR, Analýza fyziologických odpovědí rostlin na polycyklický aromatický uhlovodík v závislosti na způsobu a rychlosti jeho příjmu
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 17:31