2011
Pasivní kouření a otitis media
SAMARA, Ibrahim, Josef PLCH a Drahoslava HRUBÁZákladní údaje
Originální název
Pasivní kouření a otitis media
Název česky
Pasivní kouření a otitis media
Název anglicky
Passive smoking and otitis media
Autoři
SAMARA, Ibrahim (818 Egypt, garant, domácí), Josef PLCH (203 Česká republika, domácí) a Drahoslava HRUBÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Praktický lékař, Praha, Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2011, 0032-6739
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/11:00051982
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
otitis media; pasivní kouření; praktická doporučení
Klíčová slova anglicky
otitis media; passive smoking; practical recommendations
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 18. 8. 2011 14:58, Mgr. Michal Petr
V originále
Expozice dětí pasivnímu kouření významným způsobem zvyšuje výskyt mnoha onemocnění, včetně zánětů středního ucha. Prokázaly to nejen epidemiologické studie, ale i odhalení mechanismů, kterými environmentální tabákový kouř onemocnění vyvolává.Legislativní opatření omezující kouření na veřejnosti nejsou účinná pro ochranu dětí, exponovaných zejména v domácím prostředí. V některých zemích úspěšně probíhá kampaň "Smoke-free homes" a "Smoke-free cars", motivující kuřáky, aby nikdy nekouřili v přítomnosti dětí. Tato strategie vyžaduje účinnou podporu lékařů, zejména těch, kteří pečují o děti. Měli by rutinně upozorňovat kouřící rodiče svých pacientů na to, že kouřením děti významně poškozují.
Anglicky
Children s exposure to passive smoking significantly enhances their morbidity, including otitis media. These relationships were well documented not only by many epidemiologic studies, but also by the understanding of mechanisms of the environmental tobacco smoke action. Bans of smoking on public places are not effective for the protection of children, as they are mostly exposed at their homes. In some countries, the programmes "Smoke-free homes" and "Smoke-free cars" successfully motivate smokers to do not smoke when children are present. This strategy needs the effective support by physicians, namely of those who take care about children. The warning about hazards of children s exposure to second-hand smoke should be the routine part of their consulting.