N 2010

2D a 3D mapy za použití stavebního a technologického pasportu

GLOS, Petr, Petr KROUTIL, Martin VYTRHLÍK, Jitka HANUŠOVÁ, David MIKSTEIN et. al.

Základní údaje

Originální název

2D a 3D mapy za použití stavebního a technologického pasportu

Název česky

2D a 3D mapy za použití stavebního a technologického pasportu

Název anglicky

2D and 3D maps with use of building passport and technology passport

Autoři

GLOS, Petr (203 Česká republika, domácí), Petr KROUTIL (203 Česká republika, garant, domácí), Martin VYTRHLÍK (203 Česká republika, domácí), Jitka HANUŠOVÁ (203 Česká republika, domácí), David MIKSTEIN (203 Česká republika, domácí) a Pavel BLAŽEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

2010

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Cert., akred., schvál. metodiky, specializované mapy, léčebné, památkové postupy

Obor

Zemský magnetismus, geodesie, geografie

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14610/10:00052080

Organizační jednotka

Ústav výpočetní techniky

Klíčová slova česky

GIS; mapa; stavební pasport; technologický pasport; prostorový kontext; analýza

Klíčová slova anglicky

GIS; map; building passport; technology passport; spatial context; analysis

Technické parametry

Použití technologie GIS umožňuje poskytovat mapový výstup na přání dle požadavků uživatele - generování map se symbolikou na přání jak pro tisk, tak využití v desktopových a webových softwarových aplikacích
Změněno: 2. 4. 2012 14:29, Mgr. Petr Kroutil

Anotace

V originále

Primárním cílem stavební pasportizace je pořizovat, udržovat a poskytovat aktuální stavební dokumentaci popisující budovy a místnosti. Podobně je cílem technologické pasportizace nakládat stejně s daty popisujícími technologie v budovách. Vhodným pojetím datového skladu grafické části pasportů pomocí GIS jako mapy jsme dosáhli toho, že můžeme vytvářet mapové výstupy se symbolikou dle potřeb konkrétního využití map a generovat trojrozměrné mapy budov včetně technologií v nich umístěných. Mapové výstupy je možno využívat jako takové, či je využívat jako podklad pro jiná data vztahující se k budovám v návazných aplikacích. Dále můžeme generovat mapy v obrazových formátech, PDF a DWG pro použití při správě a provozu budov. Naše pojetí stavebního pasportu jako mapy umožňuje propojovat data týkající se budov a místností na bázi prostorového kontextu a generovat tak mapy pro provádění analýz těchto dat. Mapy lze generovat i pro různá časová období a sledovat tak vývoj nějakého jevu v čase. Všechny mapové výstupy pasportů mohou používat zaměstnanci univerzity pro svoji práci. Studenti mohou využívat data stavebního pasportu pro studijní účely. Mapové výstupy ve webových aplikacích: https://gisweb.muni.cz/Pasport/ http://gisweb.muni.cz/export/ http://gisweb.muni.cz/TechnologickyPasport/ Vývojové metody: Systém stavební pasportizace je založen na dekompozici budovy na základní elementy, jimiž jsou stavební konstrukce, otvory ve stavebních konstrukcích a výplně otvorů. Popisem jednotlivých elementů atributy relativní výšky dosáhneme toho, že z pořízených dat lze jednoduše a automatizovaně vytvářet 3D modely budov. Systém technologické pasportizace je založen na evidenci jednotlivých zařízení technologií v GIS. U každého zařízení je zachycena databázově vazba na funkčně nadřazené zařízení, což umožňuje popsat funkční návaznosti v rámci jednotlivých technologií v budově používaných.

Anglicky

Primary goal of building passport is gathering, maintaining and providing actual documentation of buildings describing buildings and rooms. Detail goal of technology passport is to handle data describing technologies in building the same way as in building passport. By choosing GIS for implementing graphic part of data warehouse, we have achieved possibility of generating map outputs using symbology depending on concrete way of their use and generating three-dimensional maps of buildings including all technologies located in these buildings. Map outputs can be used as themselves or they can be used as base layer for other data related to buildings in connected applications. Furthermore we can generate maps in different formats such as image, PDF or DWG for use in building management and maintenance. Our concept of building passport as a map allows connecting building and room data on basis of spatial context and generating maps for analyzing this data. Maps can also be generated for different time periods and used for tracking some phenomenon across the time. All employees of Masaryk University can use map outputs generated from passport data. Students can use building passport data for study purposes. Map outputs in web applications are hosted at https://gisweb.muni.cz/Pasport/ , http://gisweb.muni.cz/export/ and http://gisweb.muni.cz/TechnologickyPasport/ . Development methods: Building passport is based on decomposing building to elementary parts, which are: structures, apertures in structures and fills of apertures. By describing all elements with attributes of relative height we achieve, that from such data we can create 3D models of buildings in easy and automated way. Technology passport is based on register of all individual technology devices in GIS. Each device in database is binded to functionally superior device. This concept enables describing functional relations in context of all technology systems in building.