2011
Právo proti domácímu násilí
KRÁLÍČKOVÁ, Zdeňka, Eva ŽATECKÁ, Radovan DÁVID a Martin KORNELZákladní údaje
Originální název
Právo proti domácímu násilí
Název česky
Právo proti domácímu násilí
Název anglicky
Law against Domestic Violence
Autoři
KRÁLÍČKOVÁ, Zdeňka (203 Česká republika, garant, domácí), Eva ŽATECKÁ (203 Česká republika, domácí), Radovan DÁVID (203 Česká republika, domácí) a Martin KORNEL (203 Česká republika, domácí)
Vydání
1. vyd. Praha, 139 s. Beckova skripta, 2011
Nakladatel
C. H. Beck
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Učební texty pomůcky (vč. dílčích kapitol v učebnicích)
Obor
50500 5.5 Law
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14220/11:00052292
Organizační jednotka
Právnická fakulta
ISBN
978-80-7400-381-3
Klíčová slova česky
domácí násilí;ochrana;soukromoprávní;veřejnoprávní;sociálně-právní ochrana dětí;rekodifikace
Klíčová slova anglicky
domestic violence;protection;private;public-socio and legal proctection of children;recodification
Štítky
Změněno: 2. 3. 2012 14:44, Mgr. Petra Georgala
V originále
Cílem skript je, po stručném vymezení základních pojmů, příčin a nežádoucích následků domácího násilí a charakteristicky jak oběti, tak pachatele, kritická analýza platné české právní úpravy proti domácímu násilí v nejširším slova smyslu, která je, žel, nedostatečná. Jednotlivé kapitoly jsou proto věnovány nejen trestněprávním aspektům domácího násilí, ale celé škále souvisejících problémů, zejména soukromoprávního charakteru. Stranou zájmu nestojí ani poměrně problematické postavení nezletilých dětí v rodině ohrožené domácím násilím. Samostatná pozornost je zaměřena na problematiku nezletilých dětí dopouštějících se domácího násilí v duchu hesla dítě, které ohrožuje, je ohrožené. Nedílnou součástí většiny kapitol jsou úkoly k zamyšlení a příklady k rozvíjení dovedností, resp. právnického řemesla. K získání širšího rozhledu studentů přispívá exkurz do vybraných zahraničních úprav. Skripta tak studentům poslouží nejen jako učební text, nýbrž jako východisko pro další úvahy nad interpretací a aplikací jak stávající platné právní úpravy, tak úpravy připravované. Závěrečné stránky jsou věnovány úvahám de lege ferenda, zejména ve vazbě na nový občanský zákoník a věcný záměr trestního řádu.
Anglicky
The aim of the text-book, after a brief definition of basic concepts, causes and adverse consequences of domestic violence and characteristics of both victims and perpetrators, a critical analysis of current Czech legislation against domestic violence in the broadest sense, that is, unfortunately, insufficient. Chapters are therefore devoted not only to criminal aspects of domestic violence, but to the whole range of related issues, particularly of private nature. Big attention is devoted to quite problematic status of minor children in families at risk of domestic violence. Special attention is focused on the issue of minors committing domestic violence in the spirit of a child who threatens, is threatened. An integral part of most chapters are tasks for reflection and examples to develop skills. To obtain a broader outlook, the book contents some information about selected international arrangements. The book will serve students not only as a textbook, but as a starting point for further reflections on interpretation and application to current legislation and designed law. The final pages are devoted to considerations de lege ferenda, particularly in relation to the new Civil Code and the draft of Criminal Procedure Code.