HORKÁ, Hana. Hodnotová dimenze učitelského vzdělávání. In Sirotová, M. Hodnoty a ich odraz vo vysokoškolskom vzdelávaní. Pedagogika ActualiS II. prvé. Trnava: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, 2011, s. 9-14. ISBN 978-80-8105-224-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hodnotová dimenze učitelského vzdělávání
Název anglicky The Value Dimension of Teacher Education
Autoři HORKÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání prvé. Trnava, Hodnoty a ich odraz vo vysokoškolskom vzdelávaní. Pedagogika ActualiS II. od s. 9-14, 6 s. 2011.
Nakladatel Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/11:00052346
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-8105-224-8
Klíčová slova česky Hodnoty; výchova k hodnotám; kompetence hodnotová – životně-orientační; hodnotová dimenze pedagogické přípravy; formativní vliv pregraduální profesionální přípravy; didaktika sociálně-afektivní výchovy; biofilní orientace vzdělávání
Klíčová slova anglicky Values; value education; value competence – life priorities; value dimension of teacher education; formative influence of undergraduate professional training; methodology of social-affective education; biophiled orientation of education
Změnil Změnila: doc. PaedDr. Hana Horká, CSc., učo 2749. Změněno: 25. 8. 2013 09:08.
Anotace
Současná škola stanovuje jako prioritu výchovu k hodnotám. Autorka poukazuje na možnosti uvádění žáka do světa významů a hodnot pod zorným úhlem utváření jeho vztahu k přírodě. Zamýšlí se nad biofilní (propřírodní) orientací vzdělání, která umožní nejen hodnotové cítění a komplexní myšlení uctivé k přírodě, ale i studium člověkem vytvářené kultury. Konkretizaci hodnotových zřetelů školního kurikula provádí učitel, kompetentní zprostředkovávat poznání o přírodě a kultuře, o smysluplnosti a významech lidského chování a aktivit a vhodně motivovat a funkčně propojit cíle afektivní s kognitivními. Proto je zařazeno pojednání o hodnotové kompetenci učitele a možnostech jejího utváření. Na příkladech pedagogické přípravy na PdF MU konkretizuje, jak jsou tyto souvislosti reflektovány a anticipovány na bázi profesně odborné při respektování existující plurality názorů na různé problémy. Uplatnila výsledky z Výzkumného záměru MŠMT (MSM0021622421) "Škola a zdraví pro 21. století."
Anotace anglicky
Current school establishes value education as its priority. The author points to the possibility of introducing a pupil into the world of meanings and values in view of building relationship of pupils to nature. She considers the trend of education for nature, which will enable not only the experience of values and complex thinking full of respect to nature but also the study of human-created culture. The value aspects of the school curriculum are specified by the teacher, who is competent to convey knowledge on nature and culture, meanings of human behaviour and activities and to motivate appropriately and effectively link the affective and cognitive goals. Therefore, the author also deals with the value competence in teachers and possibilities of its development. The author presents examples from teacher education at the Faculty of Education to illustrate how this context is reflected and anticipated within professional-expert basis while respecting existing plurality of opinions on various issues. She used the results from the research project "School and health for 21st century".
Návaznosti
MSM0021622421, záměrNázev: Škola a zdraví pro 21. století
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Škola a zdraví pro 21. století
VytisknoutZobrazeno: 10. 6. 2024 06:33