GRÉGROVÁ, Nina a Pavlína ČERNOCHOVÁ. Frenulektomie v léčbě diastematu. Česká stomatologie. Praha: Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2011, roč. 111, č. 3, s. 61-70. ISSN 1213-0613.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Frenulektomie v léčbě diastematu
Název anglicky Frenulectomy in the treatment of diastema
Autoři GRÉGROVÁ, Nina (203 Česká republika, garant, domácí) a Pavlína ČERNOCHOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Česká stomatologie, Praha, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2011, 1213-0613.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/11:00052858
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky diastema; frenulum; frenulektomie; frenotomie
Klíčová slova anglicky diastema; frenum; frenulectomy; frenotomy
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 3. 2. 2012 08:50.
Anotace
Úvod a cíl: Diastema mediale je poměrně často se vyskytující jev. V určité fázi vývoje čelistí a prořezávání chrupu jej lze považovat za jev fyziologický. Přetrvává-li ve stálém chrupu, stává se ortodontickou vadou. V jeho etiologii hraje roli mnoho faktorů, často bývá za jeho příčinu považován hluboký úpon uzdičky horního rtu (frenulum labiale). Proto se v terapii v některých případech uplatňuje frenulektomie nebo frenotomie. Cílem práce bylo shrnout spektrum názorů uváděných v literatuře na význam frenula v etiologii diastematu a na význam frenulektomie v jeho léčbě. Materiál a metody: K vyhledávání odborných článků bylo využito programu Metalib, s jehož pomocí bylo provedeno hledání v databázích: PubMed, Medline (Ovid), Lippincott Williams & Wilkins (LWWonline) (Ovid), Evidence Based Medicine, Biological Abstracts, a služby Google Scholar s umožněním přístupu k elektronickým zdrojům Masarykovy Univerzity (MU) v Brně. Další prameny byly získány hledáním v seznamech použité literatury dostupných plných textů článků a hledáním v časopisech a monografických publikacích dostupných v knihovně MU. Výsledky: Do přehledu bylo zařazeno 13 článků a 8 monografických publikací odpovídajících požadovaným kritériím. Závěr: Z literárního přehledu vyplývá velká názorová rozdílnost v pohledu na indikaci frenulektomie v léčbě diastematu. Většina autorů doporučuje rozvážný individuální přístup založený na zhodnocení příčin diastematu, uvážení možnosti spontánní úpravy hlubokého úponu frenula během ortodontického posunu zubů a růstu alveolárního výběžku a na potřebě poléčebné retence. Autoři se shodují na tom, že frenulektomie by měla být prováděna až po prořezání stálých postranních řezáků.
Anotace anglicky
Introduction: Diastema mediale is quite a frequent phenomenon. At a certain stage of development of the jaws and eruption of teeth, it can be regarded as a physiological phenomenon. If diastema persists also in the permanent dentition, it becomes orthodontic anomaly. Many factors are applied in its etiology. Often is considered a cause the deep insertion of the upper lip frenum (frenulum labiale). Therefore, it is sometimes in its therapy suggested frenulectomy or frenotomy. Objective: To summarize the range of views on the importance frenum in the etiology of the diastema and on the importance of the frenulectomy in its treatment, which are reported in the literature. Material and methods: It was used for the searching for scientific articles Metalib program, through which were carried out searches in the databases: PubMed, Medline (Ovid), Lippincott Williams & Wilkins (LWWonline) (Ovid), Evidence-Based Medicine, Biological Abstracts. It also was used GoogleScholar with granted access to electronic resources Masaryk University (MU). Additional sources were obtained by searching the bibliographies of available full-text articles and searching in journals and monographic publications available in the library at MU. Results: The survey includes 13 articles and 8 monographic publications corresponding to the required criteria. Conclusion: The literature review shows a great difference of opinion in view of the indication of frenulectomy in the treatment of diastema. Most authors recommend a prudent approach based on individual assessment of the causes of diastema, possibility of spontaneously modification of deep attachment of frenum during orthodontic tooth movement and growth of the alveolar process and the need of retention.
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 01:38