PETR, Ondřej. Problémy venkovských oblastí a přístupy k jejich řešení s důrazem na cestovní ruch. In Ing. Bc. Andrea Holešinská. 1. Mezinárodní kolokvium o cestovním ruchu, Sborník příspěvků Pavlov 9.-10. září 2010. Brno: Masarykova univerzita, 2010, s. 124-141. ISBN 978-80-210-5372-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Problémy venkovských oblastí a přístupy k jejich řešení s důrazem na cestovní ruch
Název česky Problémy venkovských oblastí a přístupy k jejich řešení s důrazem na cestovní ruch
Název anglicky Problems of rural areas and approaches to its solutions with emphasis on tourism
Autoři PETR, Ondřej (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brno, 1. Mezinárodní kolokvium o cestovním ruchu, Sborník příspěvků Pavlov 9.-10. září 2010, od s. 124-141, 18 s. 2010.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV RIV/00216224:14560/10:00059050
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-210-5372-4
Klíčová slova česky venkov; zemědělství; rozvoj venkova; diverzifikace; cestovní ruch
Klíčová slova anglicky rural areas; agriculture; rural development; diversification; tourism
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Ing. Ondřej Petr, Ph.D., učo 99592. Změněno: 18. 3. 2013 12:39.
Anotace
Příspěvek v úvodu stručně prezentuje přístupy k vymezení venkovského prostoru a zmiňuje jeho charakteristické rysy. Na tento vstup navazuje přehled problémů, s nimiž se venkovské oblasti, obzvláště odlehlý venkov, potýkají. Článek nabízí přehled vybraných přístupů k rozvoji venkova a diverzifikaci zemědělství. Zmiňuje význam kvalitního vedení obce a koncipování vhodné komunální politiky, význam rozvoje ICT a zejména roli venkovského cestovního ruchu a jeho specifických forem. Vhodnou cestou se v dnešní době globalizace, unifikace a anonymity výroby zdá být regionalizace produkce - vytváření sítí či řetězců místních producentů a propagace místně specifických produktů. Opomenout nelze ani environmentální úlohu venkovského hospodaření, péči o krajinu a životní prostředí. Článek se snaží o nalezení odpovědi na otázku, jaké kroky je potřeba učinit, aby se venkov stal atraktivnější pro obyvatele, mladé lidi, podnikatele, investory či turisty a aby došlo ke stabilizaci venkovského hospodářství a osídlení. Je zřejmé, že problematika rozvoje venkova v sobě skrývá více dimenzí – ekonomickou, geografickou, demografickou, environmentální, sociální, kulturně-historickou, urbanistickou, architektonickou, ale také psychologickou.
Anotace anglicky
In introduction the approaches to defining rural space are briefly presented and some rural characteristics pointed out. This entry is followed by list of most serious problems of rural areas, especially peripheries. Article offers review of chosen approaches to rural development and diversification of agriculture. It mentions the significance of municipal authority and communal policy quality, the importance of ICT development and especially the role of rural tourism and it specific forms. Production regionalisation – creating network of local producers and promoting locally specific products can be a suitable way in todays world of globalisation, unification and anonymity of production. Environmental function of rural economy and taking care of lanscape is important as well. The article tries to find an answer on question, which steps is needed to do to make rural areas more attractive for inhabitants, young people, entrepreneurs or tourits and to stabilize rural economy and settlements. It is obvious, that rural development has many dimensions – economic, geographic, demographic, environmental, social, cultural, urbanistic, architectonic, but psychological as well.
VytisknoutZobrazeno: 22. 8. 2024 10:07