a 2011

Možnosti redukcie rizikových momentov školskej dochádzky

KIMÁKOVÁ, Tatiana a Petr KACHLÍK

Základní údaje

Originální název

Možnosti redukcie rizikových momentov školskej dochádzky

Název česky

Možnosti redukce rizikových momentů školní docházky

Název anglicky

Possibilities of risk reduction moments during school attendance

Autoři

KIMÁKOVÁ, Tatiana a Petr KACHLÍK

Vydání

KATRENIAKOVÁ, Z., RAJNIČOVÁ-NAGYOVÁ, I. (eds.). 4. konferencia SAVEZ s medzinárodnou účasťou Posilňovanie systému verejného zdravotníctva - zborník abstraktov. 1. vyd. Košice: EQUILIBRIA, 2011

Další údaje

Jazyk

slovenština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova česky

prevence; riziko; škola; zdraví; žák

Klíčová slova anglicky

prevention; risk; school; health; pupil

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 5. 9. 2011 12:51, doc. MUDr. Petr Kachlík, Ph.D.

Anotace

V originále

Dnešná doba kladie veľké nároky na ľudské zdravie, a to už od detského veku. Povinná školská dochádzka sa spája s radom významných rizík, ktoré súvisia so spôsobom výučby, epidemiologickou situáciou, preventívnymi opatreniami, životným štýlom. Cieľom príspevku je informácia o najpodstatnejších z nich a možnostiach ich ovplyvnenia.Na základe odborných literárnych prameňov a vlastných skúseností autorov, s využitím analyticko-syntetického prístupu bol zostavený prehľad a komentár k významným rizikovým momentom školskej dochádzky žiakov základnej školy vo veku 12-15 rokov v ČR.Škola je z pohľadu žiaka aj pedagóga prostredím, kde sa vyskytujú rozličné riziká. Predovšetkým je nutné spomenúť nedostatok pohybu (nízka dotácia telesnej výchovy, obavy o prospech kvôli výkonovému hodnoteniu, obezita), rýchlejšie šírenie niektorých infekcií (veľký počet ľudí v malom priestore, obmedzená výmena vzduchu) a preťažovanie (nezohľadnenie krívky výkonnosti, biorytmov). Uvedené faktory vplývajú na holistický koncept zdravia, na jeho atribút fyzický, psychický aj sociálny, aj keď v rôznej miere. Z ďalších momentov menujme pôsobenie stresu (veľký objem encyklopedických znalostí, časový tlak, skúšanie, postoj učiteľa, rovesníkov) na detský organizmus a jeho dôsledky, vyšší výskyt úrazov (viac ako 100000 ročne, 70 % na ZŠ, 50 % v telesnej výchove), nárast prípadov závislostného chovania, a to pokiaľ sa týka substancií (každý druhý žiak vyskúšal cannabis, každý piaty nadmerne pije alkohol, každý desiaty pravidelne fajčí), aj tzv. virtuálnych drog. Treba spomenúť tiež ďalšie sociálne patologické javy, akými sú napr. šikanovanie (vo vzťahu ku spolužiakom aj k učiteľovi; takmer každý druhý žiak bol šikanovaný) a sliedenie s využitím moderných informačných technológií. Rastie výskyt alergikov v detskej populácii (problémy má každé tretie dieťa), a to aj preto, že škola pre nich cielene nevytvára vhodné prostredie (živé zvieratá, rastliny, plesne, prach, automaty na jedlo a nápoje, mikroklíma). Nemožno zanedbať ani informácie o nedobrom výživovom a pitnom režime detí (preferujú snadný a rýchly spôsob stravovania, škola nie vždy dbá na zdravé výživové návyky). Dobrá znalosť školských rizík a včasné preventívne opatrenia môžu významne ovplyvniť zdravotný stav, spokojnosť a výkony žiakov. Okrem kvalifikovaných pedagógov je samozrejme kľúčová aj podpora a prístup rodičov, citlivý a cieľavedomý výber aktivít trávenia voľného času.

Česky

Dnešní doba klade velké nároky na lidské zdraví, a to již od dětského věku. Povinná školní docházka je spojena s řadou významných rizik, která souvisejí se způsobem výuky, epidemiologickou situací, preventivními opatřeními, životním stylem. Cílem příspěvku je informace o nejpodstatnějších z nich a možnostech jejich ovlivnění.Na základě odborných literárních pramenů a vlastních zkušeností autorů, s využitím analyticko-syntetického přístupu byl sestaven přehled a komentář k významným rizikovým momentům školní docházky žáků základní školy ve věku 12-15 let v ČR.Škola je z pohledu žáka i pedagoga prostředím, kde se vyskytují různá rizika. Především je nutné zmínit nedostatek pohybu (nízká dotace tělesné výchovy, obavy o prospěch kvůli výkonovému hodnocení, obezita), rychlejší šíření některých infekcí (velký počet lidí v malém prostoru, omezená výměna vzduchu) a přetěžování (nezohlednění křivky výkonnosti, biorytmů). Uvedené faktory ovlivňují holistický koncept zdraví, jeho atributy fyzické, psychické i sociální, i když v různé míře. Z dalších momentů jmenujme působení stresu (velký objem encyklopedických znalostí, časový tlak, zkoušení, postoj učitele, vrstevníků) na dětský organismus a jeho důsledky, vyšší výskyt úrazů (více než 100000 ročně 70% na ZŠ, 50% v tělesné výchově), nárůst případů závislostní chování, a to pokud se týká substancí (každý druhý žák vyzkoušel cannabis, každý pátý nadměrně pije alkohol, každý desátý pravidelně kouří), i tzv. virtuálních drog. Třeba zmínit také další sociálně patologické jevy, jakými jsou např. šikana (ve vztahu ke spolužákům i k učiteli; téměř každý druhý žák byl šikanován) a slídění s využitím moderních informačních technologií. Roste výskyt alergiků v dětské populaci (problémy má každé třetí dítě), a to i proto, že škola pro ně cíleně nevytváří vhodné prostředí (živá zvířata, rostliny, plísně, prach, automaty na jídlo a nápoje, mikroklima). Nelze zanedbat ani informace o problematickém výživovém a pitném režimu dětí (preferují snadný a rychlý způsob stravování, škola ne vždy dbá na zdravé výživové návyky). Dobrá znalost školních rizik a včasné preventivní opatření mohou významně ovlivnit zdravotní stav, spokojenost a výkony žáků. Kromě kvalifikovaných pedagogů je samozřejmě klíčová i podpora a přístup rodičů, citlivý a cílevědomý výběr aktivit trávení volného času.

Návaznosti

MSM0021622421, záměr
Název: Škola a zdraví pro 21. století
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Škola a zdraví pro 21. století