2011
„Za čistší město“: Problémové lokality a jejich obyvatelé z pohledu místní politiky a správy.
VACKOVÁ, Barbora, Lucie GALČANOVÁ a Ondřej HOFÍREKZákladní údaje
Originální název
„Za čistší město“: Problémové lokality a jejich obyvatelé z pohledu místní politiky a správy.
Název anglicky
„Towards the purer city“: The problem localities and its inhabitants in the perspective of local authorities.
Autoři
VACKOVÁ, Barbora (203 Česká republika, garant, domácí), Lucie GALČANOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Ondřej HOFÍREK (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Sociologický časopis/Czech Sociological Review, Praha, Sociologický ústav AV ČR, 2011, 0038-0288
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.357
Kód RIV
RIV/00216224:14230/11:00053081
Organizační jednotka
Fakulta sociálních studií
UT WoS
000294886500002
Klíčová slova česky
sociální vyloučení; prostor; urbanismus; purifikace; etnizace; lokální správa a samospráva; kvalitativní výzkum; Česká republika
Klíčová slova anglicky
social exclusion; space; urbanism; purification; ethnicisation; local government and administration; qualitative research; Czech Republic
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 30. 1. 2012 20:38, Mgr. Lucie Galčanová Batista, Ph.D.
V originále
Text je založen na empirickém šetření ve dvanácti městech Česka. Jeho empirická část ukazuje, jak jsou lokalitám a především jejich obyvatelům v kategoriích „zdravého rozumu“ užívaných komunikačními partnery/partnerkami připisovány esenciální etnizované atributy, které jsou spojovány s představou nečistoty, jež vede k potřebě dozoru a disciplinace, případně purifikace, jejíž extrémní podobou jsou různé formy vymístění obyvatel a přestavba či demolice „kontaminovaného“ prostoru. V této souvislosti poukazujeme na mechanismy konstrukce hranic oprávnění a hranic odpovědnosti. Hranice oprávnění vymezují osoby, které si zaslouží péči města a státu, hranice odpovědnosti pak prostor, ve kterém se město cítí být za stav místa a obyvatel odpovědné. Ve formování těchto hranic hraje významnou roli za prvé etnizované a rozporuplné definování objektů péče a za druhé typy vlastnických vztahů k bytovému fondu v lokalitě, kde tyto objekty, tedy lidé, žijí.
Anglicky
Drawing on results of a qualitative study conducted in twelve Czech cities, we discuss how the so called “problematic localities” are represented within the narratives of local politicians and administrative workers. The empirical part of our text presents how the essentialist “common sense“ ethnicised attributes are activated and applied to the localities and their inhabitants in the narratives of politicians and administrative workers. These attributes are associated with the image of impurity that leads to the need of surveillance, disciplination or purification. In analysing these narrative practices, we suggest that the borders of entitlement and the borders of responsibility are constructed. The borders of entitlement define who deserves the care provided by a state or a city; the borders of responsibility then delimit a symbolic space, in which a state or a city is perceived, by their representatives, as being responsible for the situation of their inhabitants and citizens.
Návaznosti
MSM0021622408, záměr |
|