KLÍMOVÁ, Viktorie a Vladimír ŽÍTEK. Ekoinovace v zemích EU. In Udržitelný rozvoj v podmínkách ekonomické krize. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2011, s. 327-335. Studia 1/2011. ISBN 978-80-87472-04-0.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ekoinovace v zemích EU
Název anglicky Eco-innovations in the countries of the European Union
Autoři KLÍMOVÁ, Viktorie (203 Česká republika, garant, domácí) a Vladimír ŽÍTEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání České Budějovice, Udržitelný rozvoj v podmínkách ekonomické krize, od s. 327-335, 9 s. Studia 1/2011, 2011.
Nakladatel Vysoká škola evropských a regionálních studií
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14560/11:00053901
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-87472-04-0
Klíčová slova česky ekoinovace; dopady ekoinovací; inovační šetření
Klíčová slova anglicky eco-innovations; impacts of eco-innovations; innovation survey
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Ing. Viktorie Klímová, Ph.D., učo 22594. Změněno: 27. 3. 2013 13:02.
Anotace
Dlouhodobá udržitelnost ekonomického systému nezáleží pouze na schopnosti kvantitativního ekonomického růstu, ale je nezbytné zaměřovat se i na ekologické aspekty tohoto růstu. Moderní inovační systémy svou pozornost nyní upírají i na tzv. ekoinovace. Ekoinovace jsou inovace, které snižují environmentální dopady výroby a spotřeby. Environmentální inovace mohou vznikat záměrně a účelově, ale mohou vznikat také jako vedlejší pozitivní efekt inovací vyvíjených za jiným účelem. Podnět pro zavádění ekologických inovací může vzejít přímo z podniku anebo od jeho zákazníků. Stejně tak tyto inovace mohou mít pozitivní vliv na výrobce (např. snížení energetické náročnosti výroby) nebo na uživatele (např. snížení energetické náročnosti zakoupeného výrobku). Právě výše uvedenými aspekty se zabývá náš příspěvek. Velká pozornost je kladena na komparaci států EU v oblasti zavádění ekoinovací. Komparativní analýza se zabývá tím, jaké typy inovací jsou zaváděny v jednotlivých státech a jaká motivace k tomu firmy vede.
Anotace anglicky
The long-term sustainability of economic system depends not only on the ability of quantitative economic growth but it is also important to focus our attention on ecological aspects of the growth. Advanced innovation systems pay its attention to eco-innovations. Eco-innovations are innovations that reduce environmental impacts of production and consumption. The environmental innovations can arise intentionally but they can also arise as a secondary effect of innovations whose primary target was another. The impulse for launching eco-innovations can come from the enterprise or from its customers. The environmental innovations can provide positive effects on producers or users. Our contribution is aimed just at above-mentioned aspects. Significant attention is also paid on comparison of EU states in the field of implementing of eco-innovations. The comparative analysis deals with which types of innovations are implemented in various states and what is firms’motivation.
Návaznosti
MUNI/A/0866/2010, interní kód MUNázev: Podnikatelské prostředí jako zdroj inovačního potenciálu a rozvoje regionů (Akronym: POPRINOV)
Investor: Masarykova univerzita, Podnikatelské prostředí jako zdroj inovačního potenciálu a rozvoje regionů, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 15. 5. 2024 00:00