ŠLÉGLOVÁ, Veronika a Alena ČERNÁ. Cyberbullying in Adolescent Victims: Perception and Coping. In Cyberspace, 9th International Conference, Masaryk University, Brno, Czech Republic. 2011.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Cyberbullying in Adolescent Victims: Perception and Coping
Název česky Kyberšikana u adolescentních obětí: Vnímání a coping
Autoři ŠLÉGLOVÁ, Veronika (203 Česká republika, garant, domácí) a Alena ČERNÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Cyberspace, 9th International Conference, Masaryk University, Brno, Czech Republic. 2011.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/11:00050186
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky Kyberšikana; adolescence; coping; agresor; oběť
Klíčová slova anglicky Cyberbullying; adolescence; coping; bully; victim
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Alena Černá, Ph.D., učo 181831. Změněno: 29. 11. 2011 14:56.
Anotace
The present qualitative explorative study deals with cyberbullying from the perspective of adolescents. It focuses mainly on the impacts and consequences of cyberbullying, and on the coping strategies chosen by victims to deal with the situation. The data was obtained through semi-structured interviews with 15 adolescents aged 14-18 years, all of whom were cyberbullying victims. It was found that cyberbullying experiences led to changes in the victims' behaviour, and that these could be positive in the form of behavioural changes in cyberspace. Mainly this was due to victims creating a cognitive pattern of bullies, which consequently helped them to recognise aggressive people. Bullying also provoked feelings of caution, and brought about restriction in the use of risky online sources of threats as victims tried to prevent its recurrence. Critical impacts occurred in almost all of the respondents’ cases in the form of lower self-esteem, loneliness and disillusionment and distrust of people: The more extreme impacts were self-harm and increased aggression towards friends and family. Based on their experience, the victims of cyberbullying developed coping strategies in order to cope with cyberbullying. These strategies took several forms: technical defence, activity directed at the aggressor, avoidance, defensive strategies, and social support. The activities of the victims when dealing with this stressful situation varied, which was probably influenced by different contexts, personal traits, and the development of the respondents. The findings further revealed that some coping strategies (i.e. technical coping or telling parents) are in many situations either non-functional or just cannot be used, a theme which is further discussed with respect to previous research in the field.
Anotace česky
Kvalitativní explorativní studie se zabývá kyberšikanou z pohledu adolescentních obětí. Důraz je kladen zejména na dopady a následky kyberšikany a copingové strategie, které oběti volí pro vypořádání se s problémem. Data byla získána prostřednictvím polostrukturovaných online rozhovorů s patnácti adolescenty ve věku 14-18 let, kteří byli obětí kyberšikany. Analýza probíhala pomocí zakotvené teorie v programu ATLAS.ti 6.0. Bylo zjištěno, že zážitek kyberšikany mění následné chování oběti. Novým jevem je, že dopady kyberšikany se dají chápat jako pozitivní, a to v podobě změny chování obětí v online prostoru. Jednalo se hlavně o vytvoření kognitivního vzorce agresora, jenž následně respondentům pomáhá k rozeznání obtěžujících jedinců tím, že si touto negativní zkušeností již prošli. Obtěžování také vyvolalo u respondentů pocity větší obezřetnosti a omezení rizikových virtuálních kanálů, aby zabránili opakování jevu. Kritické dopady se vyskytovaly u většiny respondentů v podobě poklesu sebevědomí, osamělosti a vytvoření nedůvěry k lidem. Těžší formou bylo sebepoškozování a zvýšení fyzické agresivity vůči okolí. Na základě zkušenosti s kyberšikanou si oběti vytvořily copingové strategie, které používaly pro její řešení. Nabývají několika forem: technická obrana, aktivita zaměřená na agresora, vyhýbání se, zástupné aktivity, sociální opora. Aktivity obětí při zvládání stresové situace kyberšikany byly odlišné a je pravděpodobné, že závisely na dalších kontextech, osobnostních charakteristikách a vývoji respondentů.
Návaznosti
GAP407/11/0585, projekt VaVNázev: Rizika používání internetu pro děti a adolescenty
Investor: Grantová agentura ČR, Rizika používání internetu pro děti a adolescenty
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 23. 7. 2024 22:15